Europosłowie chcą wycofania do 2020 roku biopaliw produkowanych z olejów roślinnych

Komitet Ochrony Środowiska Parlamentu Europejskiego przyjął 9 marca rezolucję wzywającą Komisję Europejską do stopniowego odejścia od wykorzystywania olejów roślinnych w produkcji biopaliw. Wszystkie grupy polityczne zgodziły się co do konieczności wstrzymania wsparcia dla produkcji biopaliw, które powodują wylesianie i osuszanie torfowisk. Obejmuje to szeroki zakres surowców, takich jak olej palmowy, soja i rzepak.

Cristina Mestre, specjalista ds. biopaliw w Transport & Environment (T&E): „Cieszymy się z postulatu Parlamentu Europejskiego, aby zakończyć wsparcie dla biodiesla produkowanego z olejów roślinnych. Paliwa te mają wyższe emisje niż zwykły olej napędowy oraz powodują wylesienia i osuszanie torfowisk. Prawdziwie zrównoważone i zaawansowane biopaliwa mogą mieć szansę tylko w przypadku, gdy Komisja Europejska przestanie promować tanie i szkodliwe dla środowiska rodzaje biodiesla".

Średnio biodiesel z oleju roślinnego powoduje emisje wyższe o około 80% niż tradycyjny olej napędowy. Obliczając to uwzględniono emisje z całego cyklu życia biodiesla, które obejmują również emisje pochodzące ze zmiany użytkowania gruntów. Ma ona miejsce, gdy nowe lub istniejące pola uprawne są wykorzystywane do produkcji surowca na biopaliwa, powodując naruszenie biotopów wiążących dwutlenek węgla. W 2015 roku biodiesel produkowany głównie z oleju palmowego, rzepaku i soi był najpopularniejszym biopaliwem w Europie, z 80% udziałem w rynku.

Spośród wszystkich surowców służących do produkcji biopaliw, olej palmowy ma najwyższe emisje gazów cieplarnianych, trzykrotnie większe od emisji oleju napędowego. Ekspansja upraw palmy napędzana przez użycie jej jako surowca w produkcji biodiesla powoduje wylesianie i osuszanie torfowisk głównie południowo-wschodniej Azji, ale również Ameryki Łacińskiej i Afryki. Według danych T&E to kierowcy są największymi konsumentami oleju palmowego w Europie. W 2015 roku 46% oleju palmowego wykorzystywanego w Europie skończyło w zbiornikach samochodów.

Czytaj dalej na stronie INSPRO

Komentarze

12.03.2017 15:55 Devak

Z tymi biopaliwami to był jednak niezły przekręt. Miast chronić środowisko przeznacza się coraz większe obszary pod uprawy energetyczne, których współczynnik EROEI jest bardzo wątpliwy. To był tylko sposób na napychanie kasy wąskiej grupie społecznej. A tak naprawdę to ja już dawno twierdziłem, że spalanie ropy jest mniej szkodliwe dla przyrody niż prowadzenie intensywnych plantacji roślin energetycznych, które pochłaniają więcej ropy i nawozów niż z nich jest korzyści. Nie wspominając już o degradacji przyrody jak ma to miejsce chociażby przy uprawie palmy olejowej

12.03.2017 17:13 Carlinfan

Oczywiście nikt za ten przekręt nie odpowie...

12.03.2017 17:45 Mariusz

trzeba podziękować kolejnym lobbystom - tym razem z PSLu i ogólnie branży rolniczej

12.03.2017 18:35 Coyote

Wychodzi że rzepak nie jest taki zły . EROI zależnie od sposobu liczenia między 1,35 a 5 .
Główna różnica w stopniu wykorzystania "odpadów" czyli palnej słomy , użytecznej śruty rzepakowej i gliceryny do napędzania linii produkcyjnej i stopniu przerobu oleju .

Tego że olej palmowy i soja gmo to syf pod każdym względem nie ma potrzeby potwierdzać .

12.03.2017 20:04 Ans

W przypadku palmy olejowej dużej emisje biorą się w dużej mierze z tego, że plantacje są tworzone na torfowiskach, które muszą zostać osuszone (czyli następuje ich degradacja i uwolnienie węgla)

12.03.2017 21:08 observer

Nie mam wątpliwości, że to nie jest pierwszy i nie jest to też ostatni nietrafiony pomysł.

Nikt nie wie, jak dokładnie będą wyglądały przyszłe OZE. Tym niemniej trzeba próbować i SZYBKO wycofywać się z pomysłów, co do których widać, że nie mają szans na rozwój.

13.03.2017 10:16 lolas

w kolejce do wycofanie wsparcie jest jeszcze kukurydza do biogazowni, w tym przypadku też są wątpliwości czy zachodzi redukcja CO2 w całym procesie,

do biogazowni powinno się używać roślin wieloletnich, wtedy są dużo mniejsze nakłady energetyczne na uprawę ziemi

13.03.2017 17:40 ludomir

Zamiana najwyższej jakości produktów rolnych na metan czy paliwo to czyste barbarzyństwo. podobnie jak współspalanie. Zawsze stoi za tym kapitał, który od lat wykorzystuje podporządkowane mu elity polityczne do tworzenia regulacji prawnych zwiększających jego przychody pod dowolnie głupimi pretekstami.

13.03.2017 17:50 observer

@Ludomir
"Zamiana najwyższej jakości produktów rolnych na metan czy paliwo to czyste barbarzyństwo. podobnie jak współspalanie."

Jeśli "tona owsa kosztuje mniej niż tona węgla"* .....

Jeśli masz przed domem drzewo, które możesz za darmo wyciąć i spalić .....

itd. itp.


* te tony to oczywiście tylko metafora, bo trzeba byłoby porównać wartości energetyczne, ale nie chce mi się szukać przeliczników i cen.

14.03.2017 2:48 gupol(szukam w OZE)

@obserwer
"Nie mam wątpliwości, że to nie jest pierwszy i nie jest to też ostatni nietrafiony pomysł.Tym niemniej trzeba próbować i SZYBKO wycofywać się z pomysłów, co do których widać, że nie mają szans na rozwój."

a mnie zastanawia jak to się stało że EU tak długo brnęła w biopaliwa skoro od początku pojawiały się głosy i rzetelne raporty wprost krytykujące takie posunięcie?
czy potrzeba było aż tylu lat i tylu miliardów euro inwestycji żeby przejrzeć na oczy?
co jeśli za parę lat wycofają się z paneli PV albo wiatraków?
właśnie dlatego uważam że transformacja powinna być dobrze przemyślana i wcześniej przetestowana.
nie stać nas na szukanie po omacku, eksperymentowanie "na ludziach" albo metodę prób i błędów. możemy nie mieć drugiej szansy na "sukces". przykład biopaliw doskonale to ilustruje.

14.03.2017 9:13 ludomir

@OBSERVER
masz rację tona owsa jest tańsza od tony węgla po uwzględnieniu wartości kalorycznej. Trochę gorzej jest z kukurydzą i burakiem cukrowym dla produkcji biometanu i dlatego potrzebne są dopłaty do biogazowni. To nie są absurdy to jest ostatni etap rozwoju cywilizacji śmierci w, której jedynym Bogiem jest pieniądz - źródło wszelkiej wartości. I wbrew naszym obawą, to nie zmiany klimatyczne położą kres ludzkości a właśnie zastąpienie humanizmu fiskalizmem. Mam dotkliwe poczucie, że oglądam koniec mojego świata abstrahując od spustoszenia resztek świata stworzonego sianego przez przemysł i wzrostu temperatury w Arktyce.

14.03.2017 9:25 zbig001

@GUPOL
Ani trudności w produkcji biopaliw, ani klimat nie miały większego znaczenia...
Co miało znaczenie:
1973 kryzys naftowy (wojna Jom Kippur i embargo OPEC)
1979 kryzys naftowy w wyniku Rewolucji Irańskiej
1990 kryzys naftowy z powodu wojny w Zatoce

Teraz jest alternatywa względem biopaliw, fotowoltaika i turbiny wiatrowe, więc może uda się zastopować zbrodniczą dla przyrody działalność.

Co nie znaczy że biopaliwa nie mają przyszłości.
Gdyby je produkować z użyciem energii tylko odnawialnej, były by tanim, chemicznym magazynem energii.

14.03.2017 13:41 Wszystkowiedzący

Wreszcie odchodzą od błędnej decyzji. Te cała biopaliwa to była głupota.

14.03.2017 16:45 Coyote

@ LUDOMIR
Jeszcze do listy

L. Janik "Skarbnica wiedzy , podręcznik chemiczno techniczny" duuużo przydatnych receptur i napisane nowocześniejszym językiem od "Sposób robienia świc..."

"Multimachine-concrete-lathe pdf" plik opisujący jak wykonać krok po kroku tokarkę ze złomu i cementu . Łoże maszyny jest właśnie betonowym odlewem .

"Taktyka rosyjskich pododdziałów rozpoznawczych" Makowiec i Mroszczyk . Trochę się dubluje z "Działania patrolowe lekkiej piechoty" tych autorów ale pisana na bazie źródeł i metodologii rosyjskiej .
Więcej nacisku na szkolenie indywidualne i "patenty" .

14.03.2017 23:52 Carlinfan

@GUPOL "nie stać nas na szukanie po omacku, eksperymentowanie "na ludziach" "

Ale ICH stać, gdyby nie te próby i błędy na ludziach to nie byli by w tym miejscu, w którym są. I nie ma od tego odwrotu, chyba że pojawi się superbohater i przenikając ściany zacznie ich eksterminować, po kolei, jeden po drugim.

14.03.2017 23:58 Carlinfan

@LUDOMIR
"oglądam koniec mojego świata" - opowiedz coś więcej o tym Twoim świecie. Ego roz*ebane...
https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/17342992_1040706196073234_2256912776719333373_n.jpg?oh=af9365a9a1a45ad58fc785c098e672a9&oe=59267E79

15.03.2017 21:10 ludomir

@COYOTE
Dzięki. Szukam zasobów by skompletować tą listę. Jestem pewien, że nie sposób zostawić potomkom bardziej wartościowego spadku.
@CARLINFAN
Pewnie jestem zmęczony bo nie "kumam" przekazu.
Ale pracuję nad tym.

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto