Roczny limit zanieczyszczeń powietrza wyczerpał się w połowie lutego

Od początku roku minęło zaledwie półtora miesiąca a 16 polskich miast już przekroczyło dopuszczalny, roczny limit dni z przekroczeniem norm jakości powietrza – alarmuje Polska Zielona Sieć. Najczęściej zanieczyszczonym powietrzem oddychają mieszkańcy południowej i centralnej Polski. Rząd zapowiadał podjęcie zdecydowanych działań w celu walki ze smogiem, a tymczasem pierwsze propozycje dotyczące norm jakości węgla pokazują, że rząd zamierza prowadzić działania pozorowane – ocenia organizacja.

Roczny dopuszczalny limit dni z przekroczeniem norm dobowych dla pyłu zawieszonego PM10 wynika z prawa unijnego. Polska Zielona Sieć sprawdziła jak często występowały przekroczenia norm na poszczególnych stacjach WIOŚ w całym kraju od początku roku do dnia 15 lutego. Listę miast, w których najczęściej występowało brudne powietrze otwierają Kraków, Nowy Targ i Wodzisław Śląski – w nich zanieczyszczonym powietrzem oddychano przez 41 spośród 46 dni 2017 roku. Na dalszych miejscach znajdują się Zabrze, Tarnów, Nowy Sącz i Nowa Ruda.

W smogowej czołówce znajduje się osiem miast z woj. śląskiego, pięć z woj. małopolskiego oraz po jednej miejscowości z województw: opolskiego, dolnośląskiego oraz łódzkiego. W innych miejscach nie jest dużo lepiej – do przekroczenia limitu 35 dni zbliżają się także np. Olesno, Kędzierzyn-Koźle i Dąbrowa Górnicza, Mielec (35 dni), Wrocław, Jelenia Góra, Kłodzko, Legnica, Ząbkowice Śląskie (34 dni), Zakopane, Opole, Kalisz (33 dni), Warszawa (31 dni) oraz Poznań (28).

- Widać wyraźnie, że zanieczyszczenie powietrza to problem ogólnopolski i potrzeba zdecydowanych działań rządu, aby sobie z nim poradzić. Niestety, wbrew zapowiedziom premier Beaty Szydło, rząd jak na razie pozoruje tylko walkę ze smogiem. Przepisy dotyczące norm węgla zaproponowane przez Ministerstwo Energii są skandaliczne – nie wyeliminują z rynku najbardziej szkodliwych paliw takich jak muły, floty czy węgiel brunatny – wskazuje Marek Józefiak z Polskiej Zielonej Sieci.

Ambitne normy dla paliw stałych oraz normy dla kotłów, w których te paliwa są spalane to zdaniem organizacji zaledwie pierwszy krok w celu poprawy jakości powietrza w Polsce.

- W Polsce brakuje systemowego podejścia do problemu zanieczyszczenia powietrza. Rząd nie może stosować wyłącznie przysłowiowego kija, nie dając Polakom marchewki. Ekologia musi się opłacać, dlatego rząd powinien zaproponować program dotacji do termomodernizacji domów jednorodzinnych oraz wyraźne preferencje podatkowych dla niskoemisyjnych i odnawialnych źródeł energii takich jak pellet czy geotermia – podkreśla Józefiak.

Według danych Instytutu Ekonomii Środowiska[3], ok. 70% domów jednorodzinnych w Polsce (w sumie ok. 3,5 miliona) jest ocieplonych słabo albo wcale. Zły standard energetyczny polskich domów powoduje tzw. ubóstwo energetyczne. Z podobnym problemem mierzą się nasi sąsiedzi: Słowacy, Czesi i Niemcy. W każdym z tych krajów państwo proponuje dotacje do termomodernizacji domów jednorodzinnych. W Polsce istniejącą lukę miał wypełnić program Ryś Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, jednak program został zlikwidowany zanim został uruchomiony.

Oddychanie zapylonym powietrzem ma szereg negatywnych następstw dla ludzkiego zdrowia. Jest szczególnie groźne dla dzieci, matek w ciąży, osób starszych oraz osób cierpiących na choroby układu oddechowego oraz krwionośnego. Dłuższe narażenie na wysokie stężenia pyłu może mieć istotny wpływ na przebieg chorób serca (nadciśnienie, zawał) lub nawet zwiększać ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe, szczególnie płuc.

Źródło: Polska Zielona Sieć

Komentarze

25.02.2017 22:56 Kukuluops

Dobrze, że w moim mieście nie ma żadnej stacji kontroli powietrza. Dzięki temu nie musimy się przejmować problemem!

26.02.2017 0:17 papa ohara

W myśl zasady co z oczu to z serca czyli niech się kopci byle aplikacje na smartfonach tego nie pokazywały i wtedy jest OK.

26.02.2017 0:21 mol

http://www.zszp.pl/?id=652&lang=1
O drzewach i krzewach w walce ze smogiem

26.02.2017 6:46 Witch

Mieszkam w jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast i wierzcie mi, nie trzeba stacji ani aplikacji na smartfonie, żeby to czuć...
A z tematu zanieczyszczeń - robimy śmietnik z atmosfery i oceanów, które stają się nie tylko trujące, ale na dodatek radioaktywne...
http://lustroswiata.pl/?p=1458

26.02.2017 10:56 azg

No, Szyszko właśnie oświadczył, że drzewa nie filtrują pyłów! Co jest ewidentną bzdurą i jeszcze bardziej kompromituje tego człowieka! Czy może jeszcze bardziej się kompromitować? Jak widać może!

http://www.rynekzdrowia.pl/Uslugi-medyczne/Szyszko-o-smogu-drzewa-nie-absorbuja-pylu-PM-2-5-i-PM-10,170523,8.html

26.02.2017 11:32 zbig001

@WITCH
Autor notki odrobinę ściemnia...

Przedostawanie się do wody pitnej zanieczyszczeń ze stopionego paliwa, w niewielkich ilościach, ma miejsce. Japończycy nie są szczęśliwi mając tego świadomość. Ale na razie stężenia radioaktywnego cezu czy strontu nie zagrażają zdrowiu.
https://dunrenard.wordpress.com/2016/09/26/fukushima-radioactive-contamination-of-tap-water-in-eastern-japan/

W dodatku cez-134 z Fukushimy ma okres połowicznego rozpadu tylko dwa lata, żadna kumulacja w żywych organizmach nie jest możliwa.
Za to woda morska na całym świecie zawiera cez-137 który przedostał się w wyniku testów broni atomowej, i mając 30 lat połowicznego rozpadu świetnie się kumuluje we wszelkich frutti di mare.
http://ourradioactiveocean.org/results

Grunt wokół budynku reaktora został nawiercony i woda krąży w wymuszonym obiegu odprowadzając ciepło.
Pod ziemią został stworzony mur o długości 1.5 km stworzony przez zamrożenie gruntu, co jak utrzymuje TEPCO przekierowało przepływ wód gruntowych aby omijał teren elektrowni.
Przecieki moga mieć miejsce w systemie zbiorników i rur na wody gruntowe, ale dotyczy to głównie przedostawania się zanieczyszczeń do oceanu.

Problem polega na tym że przechowywanej wody jest zbyt dużo. Nie można się jej pozbyć bez oczyszczenia z rozpuszczalnych w wodzie, radioaktywnych izotopów.
TEPCO wydaje się działać racjonalnie, lecz ma przed sobą jeszcze dużo pracy.

09.03.2017 1:13 gupol(szukam w OZE)

kurczę a mnie zastanawia jak to jest że w niemczech mają lepsze powietrze w miastach niż u nas mimo że spalają 2 razy więcej węgla.
wie może ktoś?

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto