ArtykulyZmiany klimatu

Jeśli Ziemia nadal będzie się ocieplać, spora część Hiszpanii stanie się pustynią

Jeśli globalne ocieplenie nie zostanie powstrzymane na poziomie 1,5°C, południowa Hiszpania obróci się w pustynię, a lasy liściaste znikną na większości obszaru basenu Morza Śródziemnego.

Tak stwierdza studium opublikowane pod koniec października.

To wnioski z badania opublikowanego w październiku w prestiżowym czasopiśmie naukowym Science badania (Cramer i Guiot, 2016). Autorzy badania wykorzystali dane historyczne i modele komputerowe dla opracowania prognozy zmiany klimatu w rejonie Morza Śródziemnego. Podstawą tych prac były cele przyjęte w zakresie ograniczania globalnego ocieplenia przez 195 krajów, które osiągnęły porozumienie podczas Szczytu Paryskiego w 2015 roku.

„Porozumienie Paryskie uznaje za konieczne ograniczenie globalnego ocieplenia do 2 stopni Celsjusza, a jeśli to możliwe, to do 1,5 stopnia Celsjusza”, wyjaśnia współautor analizy Joel Guiot, naukowiec z francuskiego National Center of Scientific Research. „Ludziom różnica ta wydaje się wartością niewielką, ale jak pokazują badania, w tak wrażliwym regionie, jakim jest basen Morza Śródziemnego, będzie to różnica bardzo poważna”.

Autorzy pracy przebadali zmiany w środowisku w rejonie śródziemnomorskim, jakie miały miejsce w ciągu minionych 10 000 lat. Wykorzystali w tym celu „zapisy” danych zawarte w pyłkach roślin, które w mierzalny sposób ukazują wpływ temperatury na życie roślin.

Badacze zastosowali cztery scenariusze ułożone dla różnych koncentracji gazów cieplarnianych w atmosferze. Trzy z nich są już obecnie powszechnie wykorzystywane przez naukowców dla modelowania przyszłych zmian klimatu, podczas gdy czwarty opracowano po to, aby wykonać prognozę skutków, jakie odniosłyby utrzymywanie się ocieplenia globalnego na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza lub poniżej.

Czwarty scenariusz jest szczególnie ambitny, ponieważ średnia temperatura globalna już wzrosła o 1 stopień Celsjusza w porównaniu z erą preindustrialną. Badacze stwierdzili, że jest to jedyny scenariusz, przy którym ekosystem basenu Morza Śródziemnego utrzymałby się w granicach swoich zmian, jakie miały tam miejsce w minionych 10 000 lat.

Na drugim końcu skali pozostaje scenariusz, w którym globalne ocieplenie „dobija” do 2 stopni Celsjusza – wtedy, od morza po obszary górskie, w obecnie porośniętych roślinnością regionach Hiszpanii, Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu wegetacja przejdzie znaczne zmiany, pojawią się tam też i rozrosną pustynie.

Region uważany jest za „gorący punkt” pod względem bioróżnorodności, a jego krajobraz był przez długi czas pielęgnowany przez ludzkość, dzięki czemu stał się on szczególnie interesujący dla badaczy. „Klimat zawsze miał tu ogromne znaczenie”, mówi Guiot. „Współczesne i obecne ruchy migracyjne są w znacznym stopniu powodowane niepokojami politycznymi, ale przedłużające się okresy suszy uruchomią migrację na masową skalę, co już będzie wynikiem zmian klimatycznych”.

„Może się okazać, że konkluzje studium i tak są zbyt optymistyczne”, zauważa Guiot. Może tak być, bo badanie bierze pod uwagę jedynie kwestie klimatyczne, nie uwzględnia zaś czynnika wpływu środowiskowego naszej działalności. Tymczasem niektóre obszary już teraz odczuwają poważne niedostatki wody, dodatkowo pogarszane przez przeludnienie, dużą wycinkę drzew i intensywne rolnictwo.

Michał Pyka na podst. Study predicts deserts in Spain if global warming continues

Podobne wpisy

Więcej w Artykuly