Nierówności społeczne

Infografiki pokazujące dystrybucję majątku w USA, pokazujące nierówności i rozbieżność pomiędzy postrzeganiem Amerykanów, a stanem rzeczywistym. Rzeczywistość często wcale nie jest taka, jak nam się wydaje.

Źródła: MotherJones, Dan Ariely, ThinkProgress, CNNMoney

Komentarze

01.06.2016 20:47 Mariusz

Zabawne jest to , że "drętwy socjalizm" jak np za PRL miał rozwarstwienie dochodów trochę przypominające to, które Amerykanie uznali za idealne. :-D
No może było trochę mniejsze ale na pewno nie było tak, że wszyscy dostawali po równo. Tak nie było nawet w ZSRR

Druga sprawa jest taka, że jeśli się nie wprowadzi zmian to sytuacja będzie się pogarszać w coraz szybszym tempie

01.06.2016 22:22 Logic

To zmierza do stanu w którym korporacje beda postawione ponad "suwerennymi" państwami.
Dla tego UE powinna jak najszybciej upaść bo inaczej zniszczy nas TTIP , nawet jesli te umowę teraz uwala to podobne pomysły beda wracać.

01.06.2016 22:49 barrronex

Dzięki za tłumaczenie takich materiałów. Ciekawe zjawiska pokazuje - szczególnie w temacie rozbieżności tego jak jest w rzeczywistości, a tego jak ludzie myślą, że jest... Jeśli kogoś interesuje ten temat to wydaje mi się, że "Kapitał w XXI wieku" Piketty'ego - choć momentami "cegła" - fajnie wyjaśnia mechanizmy rządzące dynamiką nierówności dochodów i majątku w społeczeństwie.

@ Logic

Widzę, że kolega ewoluuje z perspektywy wolnorynkowej do interwencjonizmu państwowego. Krok w dobrym kierunku. Nie wiem czy świadomy, ale gratuluję mimo wszystko.

02.06.2016 7:49 Logic

@baronex
Interwencjonizm to teraz jest ale tylko wobec małych i średnich korporacje mogą czuc sie bezpiecznie.
Socjaliści to prostytutki wiec mozna łatwo ich kupić.
Mozesz to nazwać lobbingiem szeroko uprawianym w strukturach UE.

02.06.2016 11:26 Mariusz

W twoim ukochanym liberaliźmie korporacje nie będa musiały kupowac urzędników, bo nie będzie takiej potrzeby z powodu braku praw regulujących cokolwiek. Będą robic co będą chciały(bez pytania urzędników) i nic na to nie poradzisz

02.06.2016 15:36 logic

@Mariusz
W liberalizmie nie było by takich molochów bo zwyczajnie ktos by im wczesniej zrobił konkurencje.
Jak wasza ukochana lewacka UE podpisze TTIP to sprubuj zrobic im konkurencje z czymkolwiek albo nawet sprubuj wychodowac cos na wlasny urzytek czy sprzedac po sasiedzku to pujdzesz z torbami.

02.06.2016 17:13 whiteskies

@LOGIC
Grałeś kiedyś w "Monopol"?

02.06.2016 19:29 Mariusz

Logic
Ty nic a nic nie czytałeś historii ekonomii. W naturalnych warunkach bardzo szybko powstają monopole. Jedyne co przed nimi chroni to państwo, które jest w stanie je ograniczyć. Najjaskrawszy przykład to rozwój firmy Standard Oli w USA. Ciekawe jest to, że pomimo podziału firmy przez złe i skorumpowane wg ciebie państwo Rockefeller miał dominujący wpływ na powstałe firmy naftowe.

02.06.2016 21:27 Logic

@mariusz
Jak na razie UE skutecznie chroni korporacje i chce je postawic ponad państwami narodowymi podpisując TTIP.

02.06.2016 22:04 Mariusz

Tak. A jest tak dlatego, że obecny system to nie żaden socjalizm (dbanie o społeczeństwo lub reprezentowanie społecznych interesów przez władzę) a oligarchia.

02.06.2016 22:11 adaś

@Mariusz
Zbyt krótko, albo i wcale nie żyłeś w realnym socjalizmie. Nie wiem, czy pewnych spraw nie chcesz, czy też nie możesz zrozumieć.
Takie wykresy dla PRL są bez znaczenia bo ważniejszy od dochodów był dostęp do koryta. Jak miałeś stanowisko w partii, to zakładowa ciężarówka żwir przywiozła gratis, cement kupiłeś bez przydziału a po cegły nie musiałeś stać trzy dni w kolejce. Zwykły obywatel musiał stracić duuużo czasu i pieniędzy na łapówki, ale tego statystyki nie obejmują.

03.06.2016 0:01 barrronex

@ Logic

To w końcu lewakami są zwolennicy TTIP czy przeciwnicy tej umowy? A może wszyscy? :D

Jeśli wszystko wrzucasz do jednego worka z napisem "lewactwo" i doprawiasz rewelacjami w stylu "socjaliści to prostytutki" to pozbawiasz się szansy na zrozumienie złożoności i wielowymiarowości świata, w którym żyjesz.

03.06.2016 8:09 Logic

@baronex
Jedno wiem na pewno nic nie da sie naprawić bez odsunięcia was i waszej chorej ideologii i postrzegania swiata od wpływu na władze bądź jej sprawowania.
Widzę ze kolega dalej w dobrym humorze ale to nie potrwa juz długo.

03.06.2016 11:14 whiteskies

@LOGIC

Kogo odsunąć, od czego jak i kogo przysunąć? Może jakiś logiczny tekst na ten temat? Bo na razie logiki w tym co piszesz jest mniej niż zero.

03.06.2016 12:07 Mariusz

ADAŚ
Ja tylko wspomniałem że w PRLU nie było tak, że wszyscy zarabiali tyle samo co sugeruje tytłowy film. Wśród samych rolników byli tacy co mieli 4 ha i tacy co mieli 40 ha, co dawało ogromne różnice w dochodach netto.
A korupcja tylko nierówności pogłębiała. I to, że w PRLu była korupcja doskonale wiem. Pamiętam jak ojciec sprawiał, że len w skupie był kwalifikowany o klasę jakościową wyżej :-)
Obecnie jest to rozwiązane dużo lepiej bo partyjni bonzowie zarabiają tyle że nie muszą nic na lewo załatwiać... Prawda Adaś ??? :-)

03.06.2016 12:28 WJ

@MARIUSZ
Uprawialiście len?
Zaciekawiło mnie to. Na dużej powierzchni? A teraz u Was nadal się len sieje. Czasem mi przemknie tak pytanie, gdy wkładam lniane rzeczy, skąd pochodzi surowiec, po czym ucieka :). To samo z gryką(to od kaszy gryczanej), nigdy nie widziałam jak rośnie na polu.

03.06.2016 14:58 bojesie

trudno pasożytom stworzyć idealny ustrój w którym wszystkim było by dobrze wszak ktoś musi być skubany

03.06.2016 15:00 Mariusz

Tak sialiśmy ale już bardzo dawno temu. Trzeba to było ręcznie rwać, wiązać w snopki. Czekać aż wyschnie, potem odziarniać,rozścielić na polu i czekać aż się zrobi taki siwy. Potem z powrtoem zbierać (wszystko ręcznie) i jechać na maszynę, która odzielała włókno od tej łodygi w środku. Raczej się na tym nie wzbogaciliśmy - podobnie jak na innych uprawach :-D

Obecnie siejemy zioła takie jak tymianek i cząber. Mamy suszarnię z piecem, w którym palimy biomasą drewnem i węglem. Bez względu na paliwo regularnie wydobywają się z niego kłęby gęstego ciemnego dymu. Całe szczęście, że rzadko leci na wieś :-P

03.06.2016 15:03 Mariusz

Pomaganiem w polu zajmowały się dzieci tak od lat sześciu. Na tym polegały nasze wakacje :-)

03.06.2016 16:27 logic

Dobre serce socjalistow musi kosztować. No chyba ze "inzynierowie" z bliskiego wschodu wezma sie do roboty ale na to chyba sie nie zanosi w blizszej ani dalszej przyszłosci.

http://biznes.onet.pl/emerytury/wiadomosci/eksperci-niemcy-musza-podniesc-wiek-emerytalny-do-73-lat/735hd2

03.06.2016 17:39 WJ

@MARIUSZ
Dziękuję.
Ale to musiały być małe ilości, skoro wymagało takiej pracy. Pewnie idealizuję sobie trochę, gdybym musiała karku pozginać to odechciałoby mi się tej wizji.Chyba zasieję trochę, żeby pooglądać, dotknąć, przekonać się jak zmienia strukturę pod działaniem suszenia,.
Tymianek i cząber to znam osobiście, ale w ilościach detalicznych :)

03.06.2016 20:28 Mariusz

Tak zwykle nie więcej niż hektar. Stopniowo pojawiły się też maszyny do wyrywania z ziemi lnu ale my już wtedy zrezygnowaliśmy z tej uprawy. Obecnie w okolicy nikt tego nie robi od lat.



Logic
Górka emerytalna nie będzie trwała wiecznie a co najwyżej niecałą dekadę. Ten okres da się przetrwać. Uciekanie w sprowadzanie milionów imirantów lub płodzenie dzieci tylko odsuwa problem do przodu niż go rozwiązuje

Przeczytaj to sobie
http://www.nautilus.org.pl/artykuly,3176,ludzkosc-przekroczyla-mase-krytyczna--ziemie-czeka-zaglada-przez.html

04.06.2016 11:36 barrronex

@ Logic

Jakich "was" i jakiej "waszej chorej ideologii"? Gdzie owi "my" mamy wpływ na władzę lub ją sprawujemy?

Nie odpowiedziałeś mi na pytanie o TTIP - "lewacy" wprowadzają tą umowę czy "lewacy" protestują przeciwko niej? A może cały konflikt wokół TTIP to "lewacki" spisek i spektakl, którym kierują jacyś "uber-lewacy"? :)

Znowu żonglujesz ogólnikami, których nie da się obronić. Co zabawniejsze - robisz to pod artykułem o nierównościach społecznych w USA (tam też rozumiem rządzą "lewacy"?) co sprawia, że Twój przekaz staje się schizofreniczny - no bo albo "lewactwo" walczy z nierównościami albo celowo je tworzy.

Spróbuj spojrzeć na świat z perspektywy innej niż "teoria wszechobecnego lewactwa". Więcej zrozumiesz i nie będziesz wzbudzał śmieszności i politowania. Bo tego co tu wypisujesz teraz nikt już nie traktuje poważnie...

04.06.2016 13:14 logic

@baronex
Juz ci dawno odpowiedzialem na to pytanie.
bylo czytac co pisze.

04.06.2016 16:02 Mariusz R.

Przeczytałem Wasze wpisy i nie wiem, co o tym sądzić. Liberałowie, konserwatyści, lewacy, kapitaliści, komuniści! Cóż to za różnica? Przecież historia i teraźniejszość pokazały już chyba, że żaden z tych systemów nie sprawdza się w praktyce. Trzeba nam zupełnie nowego spojrzenia na sprawy społeczne i gospodarcze, jeśli w ogóle mamy tu jakąś przyszłość. To, że "na dniach" nastąpi wielkie bum, jest oczywiste. System globalny nie udźwignie obciążeń wywołanych piętrzącymi się katastrofami ekologicznymi, klimatycznymi i społecznymi. Niewiadomą jest jedynie, jak wielkie będzie to bum, czy coś ocaleje, czy też życie wróci do morza? Należy jednak założyć, że coś (ktoś?) jednak ocaleje z Armagedonu, dlatego powinniśmy jak najlepiej przygotować nasz dom (Polskę, Świat?) na nadchodzącą przyszłość. Tymczasem wszyscy spieramy się o drobiazgi.

To, co wynika z zamieszczonej tu prezentacji przypomina mi scenariusz filmu "Nieśmiertelny" - bogaci stają się coraz bogatsi i jest ich wciąż mniej i mniej, "bo przeżyć może tylko jeden" i historia ostatnich 3 tysięcy lat zatoczy wielkie koło. Zaczynaliśmy ją od panujących królów i całkowicie zależnych od nich poddanych i zmierzamy do sytuacji, kiedy właścicielem wszystkiego stanie się jeden najsprytniejszy, a pozostali staną się jego niewolnikami. Matematycznie, to się musi tak skończyć, bo taki po prostu jest trend przedstawionej grafiki.

Może powinniśmy zapomnieć o uprzedzeniach, wziąć, co najlepsze oferują liberałowie, konserwatyści, lewacy, kapitaliści, a nawet komuniści, odrzucić, co nam się nie przyda i całkowicie przebudować naszą rzeczywistość? Może to jedyna nadzieja? Ja z pewnością tego nie wiem, ale o jednym jestem przekonany, że tylko razem i zjednoczeni mamy jakąś szansę.

04.06.2016 18:19 Logic

@Mariusz R
Problem w tym ze każdemu wydaje sie ze jego pomysły sa najleprze.
Lewakom - multi kulti , islamizacja , centralne sterowanie gospodarka.
Prawicy - zaprzeczanie globalnemu ociepleniu , wiara w nieskończony rozwój i wzrost PKB

Jedni i drudzy nie chcą i nie potrafią zrozumieć ze jednocześnie maja racje i sie myla. Powstaje klincz nie do rozwiązania.
W UE rzadzi lewica i co sie dzieje sami widzimy.
Prawda jest taka ze nic nie zatrzyma upadku musi do tego dojść potem mozna cos budować.

04.06.2016 20:00 barrronex

@ Logic

"W UE rządzi lewica..."

Mam wrażenie, że nawet jakby sam "Krul Korwin" doszedł do władzy, a niepożądane mechanizmy społeczne wówczas nie ustały, to nawet jego byś określił lewicą.

A odpowiedzi co do TTIP jak nie było tak nie ma...

@ Mariusz R.

Na poziomie ogólnym takie rzeczy zawsze pięknie brzmią. W pełni podzielam Twój entuzjazm do redefiniowania rzeczywistości na drodze dialogu by zrealizować ponad-ideowy cel jakim miałoby być zabezpieczenie istnienia życia na Ziemi. Z tym, że nie wierzę w taki dialog w obecnych warunkach gospodarczych i politycznych - po prostu nie ma dla niego przestrzeni (i o tą przestrzeń trzeba walczyć!), bo władza i kapitał skupione są w rękach nielicznych, dla których nadrzędnym celem jest zabezpieczanie swojej dominacji nad innymi. Dlatego też mimo wszystkich wad jakie noszą za sobą "-izmy", uważam, że są poglądy, które sprzyjają budowaniu przestrzeni na dialog i w których społeczeństwo zdolne będzie zbudować mechanizmy, które powstrzymają zmiany klimatyczne albo chociaż złagodzą ich skutki; a są takie, które oddalają nas od tego celu. Dominujący na świecie kapitalizm w wydaniu neoliberalnym zdecydowanie nas od niego oddala.

04.06.2016 20:35 Mariusz R.

@LOGIC
"Problem w tym, że każdemu wydaje się, że jego pomysły są najlepsze."
Moim zdaniem ten problem dotyczy jedynie tzw. aktywistów, ludzi zafiksowanych na pewne idee, nie potrafiących już patrzeć na problemy z szerszej perspektywy, niż własna opcja polityczna. Wedle zasady, że im dłużej głoszę pewien pogląd i więcej poświęcam mu energii i czasu, tym trudniej mi z niego zrezygnować lub choćby ów pogląd nieco zmodyfikować.
Sądzę, że duża część społeczeństwa, a być może większość stosunkowo łatwo zmienia swoje sympatie.

04.06.2016 21:11 adaś

@Mariusz
Bogaci stają się coraz bogatsi, ale zauważ taką rzecz. Moje bogactwo to dom, kawałek ziemi oraz narzędzia, które w połączeniu z życiowym doświadczeniem pozwalają wytworzyć pewne dobra i z tego się utrzymywać.
Bogactwo kogoś na górze to może dziesięć domów, setki hektarów ale też np. tzw. papiery wartościowe, które z dnia na dzień mogą okazać się bez wartości.
Prawdziwy problem zaczyna się gdy bogaci prowadzą szkodliwą politykę. Np. dopłaty do rolnictwa w Europie a następnie eksport do krajów biednych, gdzie dopłat nie ma. To niszczy nie tylko samo rolnictwo biednych krajów, ale ich społeczną tkankę.

"Obecnie jest to rozwiązane dużo lepiej bo partyjni bonzowie zarabiają tyle że nie muszą nic na lewo załatwiać... Prawda Adaś ??? :-)"
Prawda. Rozwiązanie dalekie od ideału. Ale o tyle lepsze od poprzedniego, że mogę zwyczajnie żyć bez płaszczenia się i dawania łapówek.
Tylko pod jednym względem tęsknie do czasów PRL.
Na kartę wędkarską mogłem wędkować w całej Polsce płacąc jedna składkę i ryb było więcej :)

04.06.2016 21:50 Logic

@baronex
Król

04.06.2016 21:54 Logic

@baronex
Pytania o TTIP kieruj do królowej Europy merkel i kniazia podnóżka tuska.

05.06.2016 0:03 barrronex

@ Logic

Mam zapytać Merkel albo Tuska o to co inny użytkownik pewnego portalu internetowego sądzi o TTIP i dlaczego jej autorów nazywa "lewakami", choć w ten sam sposób nazywa także grupy, które przeciwko niemu protestują? Dobre! :D

Widzę, że wyjątkowo chciałeś pochwalić się również znajomością ortografii; szkoda, że w miejscu, w którym błąd został popełniony umyślnie. Ale doceniam starania w walce o poprawność języka - liczę, że w końcu zobaczymy jej efekty także w Twoich postach ;)

05.06.2016 20:07 Logic

@baronex
Wiec twierdzisz ze obecnie rządzący Europa nie sa pokoleniem 1968 czyli pokolenia lewackich protestów.
Cześć popierała potem jawnie czerwone brygady.

06.06.2016 21:11 barrronex

@ Logic

Widzę, że do generalizacji związanych z miejscem pochodzenia czy wyznaniem dołączasz kolejną - "pokoleniową". Cytując klasyka: "Nie idźcie tą drogą!"

A odpowiedzi na pytanie jak nie było, tak dalej nie ma... Chociaż z drugiej strony może to i lepiej...

Serio - spróbuj spojrzeć na świat z innej, bardziej krytycznej perspektywy.