Wolna od lodu Arktyka coraz bliżej

Kiedy zobaczymy wolny od lodu Ocean Arktyczny? Prognozy przedstawiane na przestrzeni ostatnich 20 lat były bardzo rozbieżne. Ostrożne szacunki IPCC z 2007 roku mówiły o ostatnich dekadach XXI wieku. Sytuacja, kiedy zasięg lodu spadnie do 5 mln km2 miała wg prognoz IPCC miała nastąpić w połowie tego wieku. Tymczasem parę miesięcy po wydaniu raportu, w 2007 r. zasięg lodu spadł znacznie poniżej 5 mln km2, a megatopnienie w 2012 roku zredukowało zasięg czapy polarnej do 3,4 mln km2 (powierzchnia lodu była jeszcze mniejsza).

Rysunek 1: Obserwacje vs. modelowany przez IPCC zasięg lodu pływającego w Arktyce podczas wrześniowego minimum. Źródło: IPCC 2007, NSIDC.

W ciągu ostatnich lat pojawiły się także radykalne prognozy topnienia. Najbardziej radykalne zostały przedstawione m.in. przez prof. Masłowskiego, czy Wadhamsa. Prognoza Maslowskiego się nie sprawdziła, a czy ziści się prognoza Wadhamsa, według którego w 2018 roku Ocean Arktyczny może być prawie wolny od lodu? Prawie, czyli 1 mln km2 zasięgu lodu co w praktyce oznacza koniec czapy polarnej we wrześniu, a tylko pas lodu ciągnący się wzdłuż północnych wybrzeży Grenlandii i kanadyjskich wysp arktycznych. Podobnego zdania jest Paul Beckwith.

Zmiany zachodzą szybko, wielu naukowców, takich jak Paul Beckwith czy Guy McPherson są zdania, że mamy do czynienia z przyspieszonym wzrostem temperatur na Ziemi. Perspektywa braku lodu w Arktyce uruchomi liczne dodatnie sprzężenia zwrotne, które podniosą temperaturę o 3-4oC w stosunku do okresu bazowego. Oznacza to, że uzgodniony cel „utrzymania wzrostu globalnych średnich temperatur na poziomie znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza ponad poziom przedindustrialny i kontynuowanie wysiłków na rzecz ograniczenia wzrostu temperatur do 1,5 stopnia.” jest w praktyce nieosiągalny. Zapnijmy lepiej pasy, bo będzie ostra jazda.

Rysunek 2: Zmiany zasięgu arktycznego lodu morskiego w 2015/16 roku na tle ostatnich lat. NSIDC

Rysunek 3: Objętość lodu w Arktyce w 2016 roku na tle ostatnich lat. PIOMAS

Czy czarny scenariusz może się sprawdzić? Sugerują to ostatnie i wciąż dziejące się wydarzenia. Pod koniec 2015 roku Arktykę nawiedziła bezprecedensowa fala ciepła, a tempo wzrostu zasięgu lodu morskiego zwolniło. W kolejnych tygodniach, już 2016 roku tempo wzrostu czapy polarnej było niezwykle niskie. Lód wręcz podlegał topnieniu, bo nad północnym Atlantykiem powstały rozległe układy niskiego ciśnienia, które wpompowały do Arktyki dużą ilość ciepła. Zaobserwowano też nadzwyczaj ciepłe wody Morza Barentsa, a także brak lodu na tym akwenie. Jednocześnie ma miejsce rekordowe El Niño, którego siła tkwi w ocieplającym się klimacie. Ostatni raport Narodowego Centrum Danych Lodu i Śniegu (NSIDC) mówi o rekordowo małym zasięg lodu morskiego w styczniu 2016. Także dane PIOMAS pokazują bardzo małą ilość lodu, porównywalną z tą ze stycznia 2012 roku. Prowadzone na bieżąco obserwacje lodu morskiego wskazują na kolejne rekordowo niskie poziomy powierzchni i zasięgu lodu. To już ostatnie tygodnie nocy polarnej i okresu przyrostu lodu. Stan lodu pływającego w Arktyce jest na tyle słaby, że szykuje się kolejny interesujący sezon topnienia, mogący zakończyć się kolejnym rekordem. Czy tak się stanie?

Zobaczymy. Zapraszam na blog „Arktyczny Lód”, na którym na bieżąco komentuję sytuację w Arktyce.

Hubert Bułgajewski

Komentarze

15.02.2016 16:13 Adi

dostaniemy czapę od klimatu ;-)

18.02.2016 0:59 gupol(szukam pracy w oze)

spoko. posadzimy truskawki tam gdzie teraz jest tundra i będzie pysznie:)

18.02.2016 16:38 Hubert

@gupol
Zapomniałeś o glebach i nasłonecznieniu.

18.02.2016 17:47 filstrant

HUBERT - W okresie letnim nasłonecznienie na obszarach okołobiegunowych jest całkiem spore głównie ze względu długi jego czas. Nie wiem jak z truskawkami ale np. dla pszenicy to całkiem dogodne warunki gdyby tylko nie ta ciągle zbyt niska temperatura tam panująca. Natomiast gleba : Czy można powiedzieć że np. Dania ma odpowiednią glebę dla rolnictwa ? Otóż duńskie gleby są obecnie mniej lepsze od tych z Tundry niż ukraińskie w porównaniu do duńskich. Tymczasem plony zbóż w Danii zdecydowanie przewyższają ich odpowiedniki na Ukrainie. Gdyby tylko ta temperatura odpowiednio wzrosła by na obszarach obecnej Tundry !!!

20.02.2016 2:19 gupol(szukam pracy w oze)

@hubert
na grenlandii okres wegetacyjny wydłuzył sie o kilka tygodni w stosunku do połowy XX w.
http://www.reuters.com/article/us-greenland-climate-agriculture-idUSBRE92P0EX20130326
gdy paliwa kopalne stana sie nieosiagalne, może chociaż to nam pomoże;)

Dodaj komentarz

Kod
gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto