Wysychające jezioro Czad

Jezioro Czad znajdujące się w Afryce, wysycha. Obraz satelitarny pokazuje, jak zmieniło się jezioro w ciągu zaledwie trzech lat.

Proces wysychania jeziora Czad postępuje z roku na rok. Na sytuację mają wpływ: przeludnienie i wynikające z tego rosnące zapotrzebowanie na wodę, oraz zmiany klimatyczne. Powyższe zdjęcia pokazują jezioro Czad z początku 2013 i 2016 roku. Zmiany są duże. Nie tylko wysycha samo jezioro, które bardziej przypomina już zarastający staw, ale kurczą się tereny podmokłe, które kilkanaście lat temu były dnem jeziora.

Sytuację dodatkowo pogarsza wojowniczość organizacji terrorystycznej Boko Haram. Działanie terrorystów tylko pogłębia i tak już złą sytuację w Afryce, w której zaczyna brakować wody.  Co się stanie, kiedy jezioro wyschnie całkowicie?....

Komentarze

07.01.2016 19:35 adaś

Hubercie, nie wysiliłeś się specjalnie, tyle ciekawych szczegółów można znaleźć o tym jeziorze.

http://wyborcza.pl/1,75400,18283590,Najwieksze_jezioro_swiata_prawie_zniklo_w_ciagu_kilku.html

http://www.maitri.pl/gazetka/my_83/html/jez_czad.htm

07.01.2016 23:14 gupol(szukam pracy w oze)

"Co się stanie, kiedy jezioro wyschnie całkowicie?...."
jak to co. będzie wyschnięte:) chyba że nadejdzie pora deszczowa która przyniesie opady powyżej średniej wieloletniej:)

08.01.2016 9:23 Kloszard

Z jeziorem Czad jest problem. Jest ono płytkie i bardzo
wrażliwe na niewielkie fluktuacje klimatyczne. Wielokrotnie w ostatnich setkach tysięcy lat zdarzało się, że wysychało całkowicie jak i też rozrastało się do olbrzymich rozmiarów, większych niż Morze Kaspijskie.

08.01.2016 18:41 Hubert

@gupol(szukam pracy w oze)
Nie chodzi o to co będzie z jeziorem jak go nie będzie, ale jakie będą społeczne konsekwencje. Możemy się tylko domyślać.

09.01.2016 10:28 Deryl

Przybędą do Europy.

09.01.2016 16:22 Hubert

@ Deryl
No właśnie. I tu dochodzimy do sedna problemu.

09.01.2016 21:48 gupol(szukam pracy w oze)

panowie no co wy, do jakiej europy? jeśli nie da sie tam juz dłużej mieszkać to tubylcza ludność przeniesie sie kilkadziesiąt kilometrów na południe gdzie opady są większe. pamietajcie że gęstosć zaludnienia w takich państwach jak Kamerun, Czad lub Niger jest na tyle niska że przeniesienie kilkuset tysięcy ludzi na nowe obszary nie jest jakoś szczególnie trudne. tam jest jeszcze sporo nie zajętej przez nikogo ziemi. do tego granice między państwami afrykańskimi istnieją tylko teoretycznie. ludzie migrują tam jak u nas między województwami. w porze deszczowej pasterze wędrują na północ ku saharze, w porze suchej wędrują po kilkaset kilometrów na południe ku sawannom.
takie wędrówki odbywaja się tam od niepamiętnych czasów i pewnie będą odbywać się dalej. także naprawdę ludność na tych obszarach nie żyje w jakimś potrzasku. w przeciwieństwie do większości krajów arabskich które bez ropy staną sie jednym wielkim obozem śmierci.

09.01.2016 22:17 Kloszard

@GUPOL
Problem jest taki, że Bliski Wschód to będzie ostatnie miejsce na Ziemi, gdzie zabraknie ropy. Ale jak tam zacznie brakować ropy, to świat będzie już w czarnej dupie, a jeśli nie to ta dzika swołocz o mózgach wypranych przez prymitywną i barbarzyńską pseudo-religie w akcie desperacji będzie dobijać się do Europy. Ale może do tego czasu wykończą ją upały - bo region Zatoki Perskiej i Półwyspu Arabskiego jako pierwsze regiony na Ziemi doświadczą temperatury mokrego termometru.

11.01.2016 2:32 gupol(szukam pracy w oze)

@kloszard
piszesz tak jakbyś nie rozumiał sedna problemu. ropa to nie jest jakaś magiczna substancja którą wystarczy mieć a wyczaruje wszystko co dusza zapragnie. np arabia saudyjska obecnie importuje 100% zbóż i znakomitą większość potrzebnej żywności. a skąd ją bierze? no przedewszystkim z obu ameryk, australii i europy bo to jedyne miejsca na ziemi które wypracowują duże nadwyżki żywności. arabowie doskonale zdają sobie sprawę z tego że jeśli u nas zabraknie ropy to u nich zabraknie żywności a ropą sie nie najedzą. owszem, mają jakieś ryzykowne akcje zajmowania ziemi uprawnej w afryce ale afryka nigdy nie będzie eksporterem żywności. populacja afryki rośnie w tempie 2.5-3% rocznie a wzrost produkcji żywności ledwo nadąża.
trochę lepiej jest w azji południowo-wschodniej ale tu średnia gęstość zaludnienia jest dużo większa także dużego eksportu nie będzie.
jeśli chiny będą chciały konsumować na poziomie korei południowej to będą największym importerem żywności na świecie.( jeśli na poziomie korei północnej - będą samowystarczalne).
a co do upałów- skoro kraje zatoki perskiej stać na budowanie krytych stoków narciarskich na pustyni to znaczy że z każdym upałem sobie poradzą. póki światowa gospodarka będzie działać.

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto