Otyłość - miara nadmiernej konsumpcji

Prowadzone od wielu lat badania amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom dają wstrząsające świadectwo naszej krótkowzroczności i nadmiernej konsumpcji. Rysunki pokazują procent populacji, który ma współczynnik BMI (Body Mass Index) przekraczający 30, co odpowiada poważnej otyłości.

  • W roku 1990, wśród uczestniczących w badaniu stanów, w 10 stanach odsetek osób otyłych nie przekraczał 10 procent, w żadnym stanie liczba osób otyłych nie przekraczała 15 procent.
  • Do roku 1999, żaden ze stanów nie miał mniej niż 10 procent osób otyłych osiemnaście miało odsetek 20-24 procent, w żadnym stanie liczba osób otyłych nie przekraczała 25 procent.
  • W roku 2014, ani jeden stan nie miał odsetka osób otyłych poniżej 20 procent. 21 stanów miało odsetek osób otyłych powyżej 30 procent, w trzech z tych stanów (Alabama, Mississippi, Oklahoma, Karolina Południowa, Tennessee i Wirginia Zachodnia) odsetek osób otyłych przekroczył 35 procent.

Zobaczmy, jak układał się trend rok po roku.

USA Otylosc

USA Otylosc

USA Otylosc

USA Otylosc

USA Otylosc

USA Otylosc

USA Otylosc

USA Otylosc

USA Otylosc

USA Otylosc

USA Otylosc

USA Otylosc

USA Otylosc

USA Otylosc

USA Otylosc

USA Otylosc

USA Otylosc

USA Otylosc

USA Otylosc

USA Otylosc

USA Otylosc

USA Otylosc

USA Otylosc

USA Otylosc

Jak dotychczas trend jest jednoznaczny. Do jakiego punktu może dojść?

Świat 2014

Powyższy artykuł opublikowaliśmy na ZnR w 2009 roku. Czas na obrazek z 2014 roku, będący częściową odpowiedzią na to pytanie.

Odpowiedź na pytanie "Do jakiego punktu może dojść trend wzrostu otyłości" na razie brzmi - znacznie dalej niż we wtedy rekordowym 2009 roku. Czas to samo pytanie postawić ponownie.

Czemu służy coraz większa konsumpcja? Czemu służy zużycie żywności, zasobów, związana z tym nadmierna eksploatacja gleby, paliw kopalnych, ludności w ubogich krajach
Komu służy? Czy aby na pewno tym, którzy konsumują?

Komentarze

17.11.2015 22:56 WJ

Otyłość to straszak, który może podziałać na próżnych konsumentów. Zrównoważone, harmonijne ze światem życie to abstrakcja, mało efektowna, ale przyrost masy nadmierny, oj, warto włączyć myślenie.
A tak serio myślę, że jesteśmy na etapie zachłystywania się nabywaniem wszelakich atrakcji i oddawaniu się efektownym aktywnością i dbamy o powierzchowność, coby wizerunkowo dobrze wypadać. Otyłość dotyczy pewnie taj mniej wykształconej czy świadomej części społeczeństwa.

18.11.2015 7:43 Carlifan

Hmm... a jak to się ma do wzrostu spożycia śmieciowego jedzenia, a także dodawania szkodliwych 'środków spożywczych' do pokarmu ?
Jako kicker podam rok wprowadzenia aspartamu do masowej sprzedaży - 1981.

18.11.2015 10:17 ajdsnkjasd

Hehe BMI mój ulubiony wskaźnik. Kilogram mięśni ma mniejszą objętość niż kilogram tłuszczu. BMI nie jest dobrym wskaźnikiem, gdyż osoby wysportowane o niskim procencie tkanki tłuszczowej są również zaliczane do grupy ludzi otyłych.
Ale patrząc z innej strony przyczyną otyłości jest przede wszystkim jedzenie węglowodanów w postaci np. Syropów glukozowo-fruktozowych. Żywność najczęściej wyjałowiona pod względem witamin itp. za to kalorie się zgadzają. Co dzień pojawia się ileś tam nowych gęb do wyżywienia na Świecie, a żeby kalorie się zgadzały to syropik z kukurydzy najlepszy.

18.11.2015 11:34 pit

@ajdsnkjasd
Jaki odsetek populacji to ludzie wysportowani, których masa mięśniowa wskazuje na BMI w okolicach 30? Strzelam, że 1% albo mniej, więc zapewne podpadają pod błąd statystyczny.

Zgadzam się, że główną przyczyną otyłości jest współczesna dieta oparta na prostych węglowodanach, które ładowane są praktycznie do wszystkiego połączona z współczesnym trybem życia - praca siedząca, dojazd/powrót do pracy autem co skutkuje zwolnionym metabolizmem.

A reklamy i wystawy sklepowe kuszą :)

Polecam książkę "Cukier, sól, tłuszcz" - trochę o tym jak nam producenci "doprawiają" jedzenie.

18.11.2015 14:17 Tadek

Napiszę przemądrzale i przewrotnie:
oto naturalne pośrednie sprzężenie zwrotne, które uruchomiła natura na pazerną, chorą, cywilizację ..........

18.11.2015 14:22 michalb

Również jestem zdania, że BMI jest błędny:

- po pierwsze waga rośnie do 3 a nie 2 potęgi

- po drugie istnieją znaczące różnice osobnicze, środowiskowe, społeczne czy rasowe

18.11.2015 14:24 Tadek

Chodzi mi o ujemne sprzężenie zwrotne - opóźnione w czasie, bo zakładam że za wzrostem ilości otyłych idzie spadek urodzeń, czyli populacji.

18.11.2015 14:27 adaś

Słyszałem od pewnej lekarki, że wskaźnik BMI jest dobry ale lepszy jest po prostu obwód w pasie, który świadczy o stopniu otłuszczenia narządów wewnętrznych. Statystycznie im większy obwód pasa tym gorsze zdrowie i krótsze życie.

18.11.2015 14:46 Quarvstez

Ja to mam inny problem. przy wzroście 204 cm ważę zaledwie 78 kg. Jedzenia sobie wcale nie ograniczam od czipsów i kremów czekoladowych do warzyw. Ciekawe ile waży Marcin Prokop który jest chyba podobnego wzrostu.

18.11.2015 17:35 Carlinfan

@Quarvstez
Na chipsach i czekoladzie nie utyjesz jak jesteś ektomorfem.
Aj jak naprawdę jesteś ciekawy proporcji wzrostu do wagi to popatrz na wiki na różnych zawodników MMA UFC, gdzie waga jest bardzo istotnym elementem.
Oczywiście to nie jest wyznacznik, bo oni potrafią przytyć 15 kg do walki. Ale wielu z nich na ważeniu jest w swojej normalnej wadze.

18.11.2015 19:18 pit

@carlifan
Ale takie badanie jest przeprowadzane na milionach ludzi, a nie na wąskiej grupce sportowców, u których wskaźnik BMI wskaże bzdury.
Chodzi o to, że jak weźmiesz populację 100 milionów, to sportowców z dużą masą mięśniową będziesz miał zdecydowanie poniżej 1%, więc nie mają dużego wpływu na wynik badania.

18.11.2015 20:32 Carlinfan

@PIT
Ale w tej odpowiedzi nie chodziło dużą masę mięśniową.

18.11.2015 20:57 Quarvstez

@carlinfan

Do trenowania MMA to raczej bym się nie nadawał nawet gdybym był takiej postury jak tamci zawodnicy. Ale powiedz mi co powinienem jeść żeby trochę zwiększyć swoją wagę.

18.11.2015 20:57 WJ

Panowie i Panie
Jak to cywilizacja odkleiła nas od Natury... Jedzenie, które miało koniecznie, a miło, gdy zarazem przyjemnie, karmić nasze ciała, stało się jedną z istotniejszych gałęzi globalnej gospodarki.
Koncerny lansują "zdrowe" produkty, suplementy diety, diety, a i jeszcze obowiązujący model sylwetki, no to i program ćwiczeń i cała przy tym sieć usług, żebyśmy wiecznie piękni i młodzi.
Ja już dojrzałam-dojrzałam, że coś tu nie halo kilka lat wcześniej, ale być może wkręcam się teraz na innym polu..

19.11.2015 6:56 Carlinfan

@Quarvstez
Już wspomniałem, żeś pewnie ektomorfik. To i słowo dieta jest dla ciebie punktem zaczepienia do szukania w google.