Bloomberg: Wiatr tańszy niż atom i węgiel

Jak wylicza BNEF, w II połowie br. w niektórych regionach świata energia z wiatru już jest tańsza niż energia z konwencjonalnych źródeł. Dystans w tym zakresie zmniejsza fotowoltaika.

Bloomberg New Energy Finance (BNEF) informuje w analizie Levelised Cost of Electricity Update za II połowę br., że koszty wytwarzania energii systematycznie maleją w przypadku dwóch najpopularniejszych technologii OZE, czyli energetyki wiatrowej i krystalicznej fotowoltaiki – przy jednoczesnym wzroście kosztów energii z gazu i węgla.

BNEF podaje średnie koszty wytwarzania energii w ujęciu LCOE (Levelised Cost of Electricity), w którym brane są pod uwagę z jednej strony koszty danej instalacji (do których zalicza się koszty inwestycyjne i operacyjne w przyjętym okresie funkcjonowania), a z drugiej – prognozowana produktywność danej instalacji.

– Nasz raport pokazuje dalszy spadek kosztów energii wiatrowej i słonecznej, wynikający z tańszej technologii, ale także niższych kosztów finansowania. W międzyczasie koszty energii z węgla i gazu wzrosły ze względu na mniejszy stopień wykorzystania, a w Europie – ze względu na zakładany wzrost cen uprawnień do emisji CO2 w wyniku reformy MSR (Market Stability Reserve) – komentuje Seb Henbest z Bloomberg New Energy Finance.

Według BNEF, w II połowie 2015 r., przeciętny koszt produkcji energii wiatrowej spadł w porównaniu z I połową br. z 85 USD/MWh do 83 USD/MWh, natomiast fotowoltaiki z wykorzystaniem technologii krystalicznej – ze 129 USD/MWh do 122 USD/MWh.

Tymczasem LCOE dla elektrowni węglowych wzrósł w II połowie br. z 66 USD/MWh do 75 USD/MWh w Ameryce Północnej i Południowej, a w Europie – z 82 USD/MWh do 105 MWh/USD. W przypadku elektrowni gazowych średni koszt produkcji energii w Ameryce Płn. i Płd. wzrósł z 76 USD/MWh do 82 USD/MWh, a w przypadku regionu EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) – ze 103 USD/MWh do 118 USD/MWh.

W przypadku atomu BNEF zwraca uwagę na duże zróżnicowanie kosztu w zależności od regionu. W przypadku obu Ameryk koszt produkcji energii z atomu jest wyceniany na 261 USD/MWh, a w przypadku Europy i pozostałych krajów regionu EMEA – na 158 USD/MWh.

Bloomberg oszacował również koszty innych technologii OZE. W przypadku energii na morzu średni koszt produkcji wyniósł 174 USD/MWh w porównaniu do 176 USD/MWh w I połowie 2015 r. LCOE dla biomasy oszacowano na 134 USD/MWh.

– Koszty wytwarzania różnią się w zależności od regionu, odzwierciedlając takie czynniki jak boom łupkowy w USA, zmieniające się stopnie wykorzystania elektrowni w regionach charakteryzujących się dużą generacją z OZE, brakiem produkcji gazu we Wschodniej Azji, kosztami CO2 w Europie, różnymi regulacjami dotyczącymi atomu i różnymi warunkami generacji energii słonecznej. Jednak energetyka wiatrowa na lądzie oraz fotowoltaika są obecnie znacznie bardziej konkurencyjne w stosunku do tradycyjnej generacji, niż wydawało się 5 czy 10 lat temu – wnioskuje Luke Mills, analityk Bloomberga.

Analiza Levelised Cost of Electricity Update dostępna jest tutaj: http://about.bnef.com/press-releases/wind-solar-boost-cost-competitiveness-versus-fossil-fuels/

Źródło: gramwzielone.pl. Opracowanie i tytuł: Marta Śmigrowska

Komentarze

31.10.2015 0:19 gupol

no to fajnie, chcę w to wejść. tylko pytanie JAK?! gdzie mam sie zgłosić, kogo mam zabić? co z tego że popieram ZnR skoro nic z tego nie wynika.
bolesny fakt jest taki że na ZnR nie ma realnej opcji przekucia idei w realne działanie. żadnego wyjścia poza teorię. tylko jakies niejasne marzenia o lepszym świecie. a wiadomo jak to jest z marzeniami. niszczy je pierwsza próba realizacji. tymczasem trzeba będzie sie ubrudzić. spójrzcie na ten idylliczny obrazek w logo ZnR. prosty wybór między zielenią i czernią. nie wystarczy zakreślic X na kartce wyborczej żeby wyczarować lepszą, zieloną przyszłość. klawiaturą ani nawet długopisem też niewiele się zdziała.

31.10.2015 10:35 Kloszard

@GUPOL
Co byś chciał zrobić konkretnie? Ja zamierzam w przyszłym roku obsadzić drzewami hektar działki, zrobić przydomową oczyszczalnię ścieków i założyć kolektory słoneczne. Na razie odkładam fundusze.

31.10.2015 13:15 Mariusz

W ramach robienia czegoś konkretnego - Czy ktoś zechciałby policzyc potencjalną moc elektrowni wykorzystującej energię fal morskich wyglądającej tak - plastykowa piłka na sznurku pływa na wodzie. Sznurek jest przyczepiony do dynama przytwierdzonego do dna. Fala ciągnie piłke do góry co porusza dynamo.
Wynalazca tego twierdził, że taki system był wtedy kiedy go testował 10X tańszy niż wiatraki. Podobno zbudował jedną siłownię na kilkaset piłek gdzies w Afryce ale dopadli go jacyś kolesie i albo zamordowali albo tylko przegonili

02.11.2015 11:06 cios w ego

@ papa ohara
dopełnieniem obrazu niech będzie ten filmik https://www.youtube.com/watch?v=_fkIH-A35OQ

02.11.2015 17:18 C.

@mariusz
Elektrownie wykorzystujące energię fal morskich, były lansowane w latach 70-tych, po kryzysie naftowym z 1973r.

1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Kryzys_naftowy

2. https://en.wikipedia.org/wiki/1973_oil_crisis

3. https://pl.wikipedia.org/wiki/Energia_pr%C4%85d%C3%B3w_morskich,_p%C5%82yw%C3%B3w_i_falowania

"..... jednak żadna z nich obecnie (styczeń 2007 r.) nie pracuje na skalę przemysłową z powodu problemów technicznych oraz niebezpieczeństwa sztormów i huraganów."

"Moc fal ocenia się na 3 TW, jednak wykorzystanie tej energii sprawia pewne trudności, pomimo iż opracowano wiele teoretycznych metod konwersji energii falowania na energię elektryczną. Największym problemem jest zmienność wysokości fal i wytrzymałość elektrownię"

Jest informacja? Jest.

04.11.2015 3:38 gupol

@kloszard
ja juz to dawno zrobiłem. kolektory słoneczne też sam sobie zrobiłem. troche hydrauliki i zbiornik pomalowany na czarno.
to dla mnie za mało. trzeba produkować takie rzeczy masowo! chciałbym mieć jakąś profesjonalną wytwórnię albo w takiej pracować. iść na jakieś szkolenie i wreszcie zacząć robić coś na dużą skalę. rozumiesz?

04.11.2015 20:03 Kloszard

@GUPOL
Rozumiem. Z tego co wiem to Marcin zna ludzi z branzy.

gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto