ArtykulyPowiązania

Coraz więcej zgonów po podaniu antybiotyków

Opublikowany w 2013 roku przez Centers for Disease Control and Prevention raport Vital Signst pokazywał, jak antybiotyki coraz wyraźniej przegrywają z zabójczymi bakteriami określanymi jako enterobakterie odporne na karbapenemy (CRE).

Normalnie bakterie z rodziny Enterobacteriaceae family (np. E. coli) są jednymi z licznych lokatorów naszego systemu trawiennego. Jednak niektóre z nich rozwinęły sposoby obrony przed prawie wszystkimi używanymi antybiotykami. Kiedy dostają się do krwi, pęcherza czy innych organów, w których zwykle nie występują, pacjenci zaczynają cierpieć na trudne do wyleczenia (a czasem wręcz nieuleczalne) infekcje.

Co gorsze, bakterie CRE bardzo skutecznie przekazują swoją antybiotykoodporność innym bakteriom. Oznacza to, że stopniowo coraz więcej szczepów bakterii będzie uodparniać się na leczenia, a w rezultacie coraz wyższe będzie zagrożenie w rezultacie rutynowych dziś zakażeń pęcherza czy ran.

Teraz okazuje się, że podjęcie leczenia antybiotykami nie tylko staje się coraz mniej skuteczne, ale może prowadzić do śmierci pacjenta. Jak to możliwe?

Opublikowany w lutym 2015 raport CDC stwierdza, że wywołująca zapalenie jelita grubego bakteria Clostridium difficile odpowiada już za ponad 45 000 zakażeń i blisko 15 000 zgonów rocznie w USA. To bardzo odporny na antybiotyki i trudny do wyleczenia „super zarazek”, łatwo rozprzestrzeniający się poprzez brudne ręce lub skażone powierzchnie.

„To najpopularniejsza infekcja szpitalna”, mówi Główny Redaktor CDC ds. Zdrowia i Medycyny dr Richard Besser, „zaskakujące jest to, że bezpośrednio po zarażeniu nie występują żadne objawy i dopiero antybiotykoterapia powoduje, że bakteria zaczyna dominować [w jelicie].”

Co dla lekarzy zaskakujące, głównymi czynnikami ryzyka okazują się pobyt w szpitalu i długotrwała antybiotykoterapia.

„Antybiotyki zabijają walczące z infekcjami dobroczynne bakterie jelitowe, co powoduje namnażanie wytwarzających toksyny C. difficile”, wyjaśnia dr William Schaffner, ekspert chorób zakaźnych na Vanderbilt University School of Medicine w Nashville, w stanie Tennessee. Badania pokazują, że ponad połowa przebywających w szpitalach pacjentów otrzymuje antybiotyki, choć nawet połowa tych kuracji jest niepotrzebna. Raport CDC podkreśla konieczność ograniczania nadmiernego stosowania antybiotyków.

Tłumaczenie Anna Sierpińska, na podst. ’Super Bug’ Linked to Antibiotic Use Kills Nearly 15,000 Annually

Podobne wpisy

Więcej w Artykuly