Artykuly

Kronika Rozdroża: 2009-01-20

Do połowy wieku zniknie większość lodowców

Z danych Światowej Służby Monitoringu Lodowców (World Glacier Monitoring Service – WGMS) wynika, że chociaż tempo topnienia w 2007 roku spadło w stosunku do poprzedniego roku, to utrata masy lodu była trzecia co do wielkości spośród kiedykolwiek odnotowanych. Szacuje się, że całkowita masa lodu w lodowcach jest obecnie najniższa od tysięcy lat. „Nawet przy umiarkowanych prognozach globalnego ocieplenia, małe lodowce, które liczbowo stanowią większość, nie wrócą do dawnej objętości” - powiedział prof. Wilfried Haeberli, dyrektor WGMS. W zeszłym roku, w ramach wspólnych działań programu ochrony środowiska Narodów Zjednoczonych i WGMS opublikowano dane dla 1800 lodowców na wszystkich siedmiu kontynentach, alarmujące, iż tempo utraty masy lodowców tak szybko zwiększałosię od połowy lat ’80 XX wieku, że średni roczny spadek w okresie 1996-2005 był dwukrotnie większy, niż dla poprzedzającej dekady i czterokrotnie większy niż 20 lat wcześniej. W zeszłym tygodniu Chiński Dialog, londyńska organizacja, zajmująca się podnoszeniem problemów środowiska naturalnego Chin, rozpoczęła kampanię nagłaśniającą te same trendy topnienia w Himalajach i na Wyżynie Tybetańskiej. „Te lodowce zasilają wszystkie ważniejsze systemy rzeczne w Azji, od których zależne jest około 40% światowej populacji – mieszkańcy Indii, Bhutanu, Nepalu, Pakistanu, Bangladeszu, Chin, Kambodży, Tajlandii i Wietnamu” – powiedziała Isabel Hilton, redaktor Chińskiego Dialogu. „W regionie, który i tak jest podzielony i niestabilny, topnienie lodowców „trzeciego bieguna” jest jednym z ważniejszych wyzwań, stojących przed ludzkością w XXI wieku” – stwierdziła. W grudniu „US Geological Survey” przestrzegł natomiast, że wzrost poziomu morza może okazać się większy niż się obawiano, nawet 1.5 m do końca tego stulecia, w znaczącym stopniu z powodu zwiększonego topnienia lodu w lodowcach Antarktyki i Grenlandii.

ang czytaj więcej >>

Zagrożonych gatunków jest coraz więcej i więcej…

Po przetrwaniu ponad 100 mln lat, największy żółw morski świata został umiejscowiony na liście zagrożonych gatunków. To olbrzym, który może osiągnąć długość 1.6 m oraz wagę 700kg!

ang czytaj więcej >>

Orangutany bliskie wyginięcia

Czerwone małpy w Indonezji są na granicy wyginięcia, ponieważ lasy, w których żyją, są wycinane i palone. Wylesianie ma na celu pozyskiwanie miejsca na dochodowe plantacje produkujące olej palmowy.
„Staram się nie popaść w depresję. Staram się nie wypalić.”, powiedziała kanadyjska badaczka zdejmując kapelusz z szerokimi otokami i prezentując długie, siwe włosy. W parku narodowym (Tanjung Puting National Park delikatnie pochyla się, żeby podnieść maleńkiego orangutana – sierotę, którego matka została złapana.
„Wszędzie wokół nie ma nic, tylko palmy olejowe w miejscach, które jeszcze niedawno były bujnym lasem deszczowym. Gdzie indziej widać wypaloną ziemię, która rozciąga się nawet na tereny parku narodowego…”

ang czytaj więcej >>

Kryzys uderza w inwestycje energetyczne

Pogłębiający się globalny kryzys finansowy i ostry spadek cen energii uderzył w firmy i w konsekwencji wiele projektów zostało przerwanych lub ograniczono ich skalę. Przykładem jest kosztowne przedsięwzięcie w Kanadzie o wartości ponad ćwierć miliarda dolarów. Zobacz listę projektów energetycznych, które zostały zlikwidowane, opóźnione lub zmniejszone w ostatnich miesiącach.

ang czytaj więcej >>

Ukraina w sytuacji kryzysowej

gazGospodarka Ukrainy jest na skraju upadku, a inwestorzy obawiają się, że kraj nie będzie w stanie regulować swoich zobowiązań.
Nawet ze wsparciem 16.5 mld dolarów z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, finanse Ukrainy rozsypują się, w czasie gdy kraj walczy z Rosją o ceny gazu, a ceny stali – głównego towaru eksportowego Ukrainy – pogrążają się wraz ze spadkiem popytu na świecie.

ang czytaj więcej >>

Co powinien zrobić Prezydent Obama?

Barack ObamaAmeryka żyje na kredyt, importując zza granicy coraz większe ilości paliwa, destabilizując przy tym swój bilans handlowy.
Jak dokonać zmian w uzależnionym od ropy transporcie?
· Wyższe ceny energii – ograniczą jej marnowanie. Mamy wybór pomiędzy droższą energią i jej brakiem.
· Podatek paliwowy na poziomie europejskim – nie przez przypadek przeciętny Amerykanin spala w samochodzie dwa razy więcej paliwa niż Europejczyk.
· Obniżenie limitów prędkości – to radykalnie zmniejsza zużycie paliwa
· Ambitne normy zużycia paliwa, stopniowo coraz wyższe
· Opodatkowanie paliwa lotniczego
· Elektryfikacja transportu

ang czytaj więcej >>

Czy kryzys doprowadzi państwa do bankructw?

bankBankrutują ludzie, przedsiębiorstwa, banki i ubezpieczyciele. Bańka kredytowa pęka. Aby powstrzymać krach kredytowy rządy pompują w rynki tysiące miliardów dolarów, same zadłużając się coraz bardziej. Czy kolejne stadium to kryzysy fiskalne i niewypłacalność państw? Rynki już szacują ryzyko niewypłacalności Grecji, Hiszpanii, Portugalii, Irlandii, a nawet budżetu federalnego USA.

pl czytaj więcej >>

Dojazd do pracy to koszmar!

Przekopanie się przez górę wyzwań dotyczących amerykańskiego systemu transportowego i infrastruktury będzie wymagało więcej niż wielkiego pakietu stymulującego i ogromnej dozy optymizmu. Tak wynika z raportu opublikowanego w zeszłym tygodniu przez Instytut Badań Transportu na Uniwersytecie Kansas. „Ludzkość mierzy się z wzajemnie powiązanymi kryzysami: energetycznym i transportowym, w szybko zmieniającym się świecie, gdzie musimy uporać się z szybującymi w górę cenami ropy naftowej, rozpadającymi się mostami, wzrastającym zatłoczeniem, starzejącymi się i nieuważnymi kierowcami, brakiem odpowiednio wyszkolonych inżynierów transportu i różnymi konsekwencjami globalnych zmian klimatu”.
A to dopiero początek.

ang czytaj więcej >>

Podobne wpisy

Więcej w Artykuly