ArtykulyPowiązania

Słonie leśne – ofiary handlu kością słoniową

Najnowsze badania pokazują, że w ostatniej dekadzie afrykańskie słonie leśne stały się ofiarami bezprecedensowej rzezi, będącej skutkiem pogoni za kością słoniową. Od 2002 do 2013 roku z rąk kłusowników zginęło aż 65% tych zwierząt. Każdego roku było zabijanych wstrząsające 9% całości ich populacji. Słonie leśne, mniej znane niż ich krewniacy z sawanny, są odrębnym gatunkiem, tak różnym od słoni z sawanny, jak słonie azjatyckie od mamutów. Czyni to powstrzymanie hekatomby jeszcze bardziej naglącym.

Słonie leśne

Słonie leśne w Gabonie. Źródło WWF.

„Od 2002 do 2013 roku zginęło przynajmniej 200 000 słoni leśnych, w średnim tempie 60 dziennie lub 1 co 20 minut, we dnie i w nocy”, mówi kierująca badaniami Fiona Maisels, badaczka z Wildlife Conservation Society (WCS). „Zanim zjesz śniadanie, ubity zostanie następny słoń – po to, żeby na rynek można było dostarczyć kolejne gadżety z kości słoniowej”.

Obecna analiza uzupełnia wyniki opublikowanych w zeszłym roku badań o dane z 2012 i 2013 roku, pokazując, że pomimo pewnych wzmożonych działań ochronnych, kłusownictwo nadal trwa w najlepsze. […]

„Porównanie aktualnej liczby i miejsca występowania słoni z tym, co powinno mieć miejsce, jest niesamowite”, stwierdza współautorka badania Samantha Strindberg. „W 95% lasów demokratycznej Republiki Kongo praktycznie nie ma już słoni.”

Streszczenie: Afrykańskie słonie leśne – taksonomicznie i funkcjonalnie stanowiące odrębny gatunek – w coraz szybszym tempie padają ofiarą kłusownictwa, brak jest jednak informacji o reperkusjach tego procesu dla całości obszaru. Analiza największego w historii zestawu danych zebranych dla słoni leśnych (80 przeglądów pieszych, obejmujących 13 000 km, 91 600 osobodni w terenie) wykazała, że liczebność populacji w latach 2002-2011 spadła o około 62%, a zasięg geograficzny taksonu skurczył się o 30%. Populacja jest obecnie mniejsza niż 10% jej potencjalnego rozmiaru, występuje zaś na niecałych 25% potencjalnego zasięgu. Wysoka gęstość zaludnienia, intensywność polowań, brak egzekwowania prawa, złe zarządzanie i bliskość rozbudowywanej infrastruktury są najsilniejszymi czynnikami prognostycznymi spadku populacji. Aby ocalić pozostałe afrykańskie słonie leśne, konieczne jest zatrzymanie nielegalnego kłusownictwa dla kości słoniowej oraz ekspansji ludzi na rdzeń terenów siedlisk słoni. Dodatkowo, międzynarodowe zapotrzebowanie na kość słoniową, które napędza nielegalny handel, musi zostać radykalnie zmniejszone.

Tłumaczenie Monika Popkiewicz na podst. Mongabay

Czytaj też:

Podobne wpisy

Więcej w Artykuly