Kurs na zderzenie - rozdział 1: Trzy przekonania

Jest dla mnie bardzo ważne, by rozróżniać fakty od opinii i przekonań. Dołożę więc wszelkich starań, abyście wiedzieli, kiedy mówię o faktach, kiedy wygłaszam opinie, a kiedy informuję o swoich przekonaniach.

Mam trzy przekonania, którymi chcę się teraz z Wami podzielić. W dalszej części Crash Course opowiem, jak do nich doszedłem.

Po pierwsze. Uważam, że następne 20 lat będzie zupełnie inne od poprzednich 20. Dlaczego o tym mówię? Mamy naturalną skłonność do wyobrażania sobie przyszłości na podstawie całkiem niedawnych doświadczeń. Jest to cecha typowa dla ludzkiej natury. W punktach zwrotnych historii cecha ta może jednak okazać się naszą największą słabością, kiedy przełomowe zmiany dzieją się już na naszych oczach. 3 lata temu zwykłem mawiać: "Nadchodzą wielkie zmiany". Dzisiaj wiem, że zmiany te już się zaczęły i zaraz powiem, dlaczego tak uważam.

Po drugie. Sądzę, i jest to całkiem możliwe, że tempo i skala nadchodzących zmian przekroczą zdolność adaptacyjną naszych kluczowych systemów społecznych i instytucji. Huragan Katrina pokazał nam, że duże amerykańskie miasto możne zostać zmiecione na wiele lat z powierzchni ziemi. Jest to dla mnie przykład wielkiej zmiany, która nastąpiła szybciej, niż byliśmy w stanie na nią zareagować. Jeśli chodzi o nasz system gospodarczy, to spodziewam się zmian na skalę znacznie większą niż huragan Katrina. Znacznie większą.

Po trzecie. Wierzę, że dysponujemy dziś wiedzą i technologiami, które mogą nam pomóc zbudować lepszą przyszłość. Jedyne czego nam brak to woli politycznej, byśmy jako ludzkość potrafili się zjednoczyć, i zapoczątkować proces zmian realnych i dogłębnych. Zatem dobra wiadomość jest taka, że dysponujemy wszystkimi niezbędnymi środkami, a zła jest taka, że możemy nie zdążyć z tych środków skorzystać.

Chcę podkreślić, że prezentuję tu swoje prywatne opinie i zastrzegam sobie prawo do ich zmiany, jeśli pojawią się informację, sugerujące, że byłem w błędzie.

ZiemiaNaRozdrozu.pl

Następna część: Kurs na zderzenie - rozdział 2: Trzy E

Poprzednia część: Kurs na zderzenie - wstęp

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto