Kurs na zderzenie - Wstęp

Witam słuchaczy Crash Course Chrisa Martensona.

Crash Course opiera się na grze słów.

„Crash” możne zarówno oznaczać coś „intensywnego”, jak i „katastrofę" czy „zderzenie”.

„Course” to może być zarówno „kurs” w sensie dydaktycznym, albo „kierunek, w jakim zmierzamy.

Tak więc "Crash Course" można tłumaczyć jako „Kurs na zderzenie“, lub, bardziej dosłownie, jako „Intensywny kurs“.

Chris Martenson przygotował swój „Crash Course” w 2007 roku. To, o czym mówił wtedy, w czasie przyszłym, dzisiaj stało się faktem. Na naszych oczach gospodarki USA oraz wielu innych krajów przeżywają bardzo poważne problemy. Są też rzeczy, o których Martenson ostrzegał, a które się jeszcze nie zdarzyły. Ale coraz więcej wskazuje na to, że jednak się zdarzą, i to w niedalekiej przyszłości. Dlatego Crash Course jest dla nas tak ważnym przekazem.

Publikując polską wersję chcemy wszystkim uzmysłowić charakter wyzwań, jakie stoją przed światową gospodarką i są zagrożeniem dla naszego przyszłego dobrobytu.

Na wstępie kilka słów polskiego zespołu dotyczących polskiej wersji Crash Course:

Tekst Martensona siłą rzeczy odnosi się głównie do warunków amerykańskich - do sytuacji dolara, do stanu tamtejszej gospodarki, do problemów demograficznych, zadłużenia, inflacji oraz do rynku nieruchomości w USA.

Pomimo tego, a może właśnie dlatego informacje zawarte w Crash Course mogą być dla nas-Europejczyków bardzo interesujące. Po pierwsze, dlatego, że w epoce globalizacji, wszystkie gospodarki świata są ze sobą powiązane. Po drugie, gospodarka USA jest największą gospodarką na świecie i osiąga około 14 bilionów dolarów produktu krajowego brutto, co wyznacza polityczną oraz militarną pozycję tego kraju na arenie międzynarodowej.

Potrzecie, dolar amerykański posiada specjalne znaczenie jako jedyna światowa waluta rezerwowa. Ceny najważniejszych surowców, takich jak na przykład ropa naftowe są notowane właśnie w dolarach. Trzy czwarte wszystkich transakcji pieniężnych na rynkach światowych to są właśnie transakcje dolarowe. Ewentualne załamanie waluty amerykańskiej może wpłynąć na całą gospodarkę światową i będzie miało bardzo poważne konsekwencje.

Tak więc wiele problemów i zagadnień poruszanych przez Martensona dotyczy w równym stopniu Stanów Zjednoczonych, jak i nas. Na przykład w Europie, tak, jak w USA, także tworzymy pieniądze "z powietrza", które nie posiadają zabezpieczenia np. w złocie.

Dlatego wiele twierdzeń z Crash Course może mieć duże znaczenie także dla mieszkańców Europy.

Przejdźmy teraz do oryginalnego tekstu Martensona:

Witajcie! Nazywam się Chris Martenson i poprowadzę Was przez Crash Course. Jest to skondensowana wersja moich wykładów z ostatnich 4 lat, których wygłoszenie zajęło mi łącznie około 70 godzin.

Crash Course powstał po to, by pomóc wszystkim zrozumieć, że dzisiejsze problemy światowej gospodarki zagrażają naszej przyszłości. Wiążąc w jedną całość zagadnienia pozornie nie mające ze sobą nic wspólnego, postaram się wykazać, że tematy gospodarki, energii i środowiska wzajemnie się przenikają i wpływają na siebie. To, o czym będę opowiadał jest być może najważniejszą historią naszych czasów. Dzięki Crash Course zaczniecie spostrzegać ekonomię w zupełnie nowy sposób, bo zdobędziecie wiedzę, która wyjaśnia powiązania uznawane przez niektórych za bardzo kłopotliwe.

Zebranie tych wszystkich informacji, które chcę Wam przekazać, zajęło mi ładnych kilka lat. Dla wielu z Was być może ten wykład okaże się niełatwy i już to zauważyłem patrząc na reakcje moich słuchaczy…

Będę mówił o wielkich zmianach, które są trudne do wyobrażenia, będę próbował zmienić Wasze spostrzeganie świata i być może nawet wystawię na próbę to, w co wierzyliście bezgranicznie do tej pory… Zamierzam jednak Was przekonać, że nadszedł już czas, byśmy zrozumieli powagę sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy i byśmy w końcu podjęli odpowiednie działania…

Polecam obejrzenie Crash Course przynajmniej raz w całości, bo później możecie wracać do wybranych fragmentów, jeśli okaże się to potrzebne - przesuwając suwak, który znajdziecie na dole, albo klikając w numer dowolnej części klikając w numer na górze ekranu.

Waszą pomoc i uwagi staram się wykorzystywać do ciągłego doskonalenia Crash Course. Jeśli więc zauważycie, że coś wymaga dopracowania, to dajcie mi znać. Spora część kursu oparta jest na moich własnych przemyśleniach, jednak większość prezentowanych materiałów tworzyły inne osoby, których poglądy zebrałem w tym jednym miejscu. Moja prezentacja powinna być właśnie tak traktowana - jako efekt współpracy wielu świadomych i zaangażowanych ludzi z całego świata.

Proponuję byście dostosowali oglądanie tego wykładu do swojego indywidualnego tempa. Zależy mi na tym, bo chcę, żeby każdy dobrze mnie zrozumiał.

Wersję polską Crash Course przygotował zespół redakcyjny portalu ZiemiaNaRozdrożu.pl. Czytał Krzysztof Wołoczko.

Następna część: Kurs na zderzenie - rozdział 1: Trzy przekonania

Komentarze

22.09.2013 22:14 gupol

no nareszcie, po tylu latach:) lektura obowiązkowa

gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto