Świat na rozdrożu - wykresy. Rodział 2 Szybko, coraz szybciej

Trendy gospodarcze

Ilustracja 2.1. Trendy gospodarcze. Żródło: World Population Prospetcs, ONZ, USDA Economic Research Service, UNCTA, OICA, FAO, USGS.

Świat wzrostu

Ilustracja 2.2. Trendy w eksploatacji zasobów i środowisku. Źródło: BP World Energy 2011, BP World Energy 2011, USGS, UNEP/GRID, CDIAC, USGS, UNEP.

Pieniądze

Ilustracja 2.3. Wartość depozytu 1 zł, wpłaconego w 1587 roku, oprocentowanego na 5% rocznie.

Renifery na Wyspie Św. Mateusza

Ilustracja 2.4. Populacja reniferów na Wyspie Świętego Mateusza. Źródło: David R. Klein,Alaska Cooperative Wildlife Research Unit, University of Alaska, College .

Pojemność środowiska i populacja

Ilustracja 2.5. Pojemność środowiska i populacja. Dopóki populacja jest mniejsza niż pojemność środowiska, zasoby regenerują się, a pojemność środowiska utrzymuje się na niezmienionym poziomie. Gdy populacja przekracza pojemność środowiska, konsumując zasoby w szybszym tempie, niż te się odtwarzają, dochodzi do degradacji zasobów, obniżenia pojemności środowiska, a następnie załamania się populacji i w końcu jej stabilizacji na znacznie niższym poziomie.

Zagadka Wyspy Wielkanocnej

Populacja Wyspy Wielkanocnej

Ilustracja 2.8. Przez pierwsze 1000 lat liczba żyjących na wyspie ludzi rosła wykładniczo. Spowolnienie i zatrzymanie się tego wzrostu było odzwierciedleniem zderzania się z granicami wzrostu. Wkrótce stabilizacja populacji przeszła w szybki jej spadek. Źródło: oprac. na podst. Morrinson Reg, Puctuation Marks, 2006.

Komentarze

03.06.2013 1:08 ŻENUJĄCE

Marnie to widzę.Ale generalnie trzeba rozpocząć od Polski.

22.04.2015 9:11 MElchizedek

Njalepiej strzelić sobie w łeb i mniej przygłupów jak z Klubu Rzymskiego z A.D. 70's. Widze wykresik M.Manna CO2 - Montford,A.W.,(2010), McIntyre,S. i R.McKitrick (2003) ośmieszyli oszusta ale małpy nad Wisłą muszą się zachwycać Obrazeczkami

22.04.2015 11:34 Marcin Popkiewicz

@Melchizedek
Pytanie: Gdzie widzisz "wykresik" Manna? Bo na pewno nie na tej stronie.
A'propos "ośmieszyli oszusta". Bynajmniej. Nawiasem mówiąc, trend spadku temperatury przez tysiące lat, a potem gwałtowny wzrost w ostatnich dekadach pokazują też inne rekonstrukcje: robione w różnych miejscach i różnymi metodami. Na ten temat możesz przeczytać więcej http://naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity/mit-gwaltowny-wzrost-temperatur-to-efekt-bledu-w-obliczeniach-16

gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto