MFW: W najbliższej dekadzie ceny ropy się podwoją

Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikował raport opublikował raport „Przyszłość ropy: geologia vs. technologia”. Raport analizuje dwa różne podejścia do modelowania przyszłych dostaw ropy:

1. Podejście ekonomiczno – technologiczne, używane m.in. przez EIA. Polega ono na obliczeniu zapotrzebowania na energię w zależności od wzrostu PKB, a następnie przyjęciu, że rynek i nowe technologie zawsze będą w stanie dostarczyć potrzebnej ilości ropy. Podejście to nie uwzględnia rzeczywistości geologicznej, w szczególności wyczerpywania się eksploatowanych złóż i coraz wyższego kosztu i dłuższego czasu uruchamiania nowych mocy wydobywczych.

2. Podejście geologiczne, znane z prognoz Peak-Oil, wykorzystywane m.in. przez Colina Campbella i oparte o metody linearyzacji Hubberta. W podejściu tym analizowane jest przeszłe i prognozowane wydobycie z eksploatowanych i planowanych do eksploatacji złóż ropy. Podejście geologiczne nie jest idealne, ponieważ zwykle zaniża prognozowane wydobycie ropy, które jednak w rzeczywistości okazuje się wyższe, gdyż rosnące ceny surowca stymulują rozwijanie nowych technologii, podejmowanie intensywniejszej eksploatacji złóż i zachęcają do uruchamiania wydobycia w złożach uznawanych wcześniej za zbyt trudne i nieopłacalne.

Raport MFW bada skuteczność prognoz bazujących na obu tych podejściach i stwierdza, że żadna z metod nie jest doskonała, choć w ostatnich latach lepiej sprawdzają się prognozy oparte na podejściu geologicznym. MFW stworzył model wydobycia i dostaw ropy łączący cechy obu podejść – w modelu MFW wydobycie ropy jest określane zarówno przez rzeczywistość geologiczną jak i przez poziom cenowy.

Ten nowy model znacznie lepiej oddaje ostatnie zmiany wydobycia i cen. Jakie są rezultaty prognoz na przyszłość? Cytując z raportu MFW:

Przewidywany średni roczny wzrost wydobycia ropy jest znacznie niższy od wcześniejszych prognoz EIA, lecz równocześnie powyżej prognoz zwolenników modeli geologicznych… Wydobycie ropy będzie rosnąć... Jednak prognozowany trend wzrostu wydobycia wiąże się z wysokim kosztem finansowym, bo z modelowania wynika, że aby zapewnić nawet niewielki wg standardów historycznych wzrost wydobycia ropy, potrzebny będzie znaczny wzrost cen ropy, które w tej dekadzie ulegną prawie podwojeniu. Ceny ropy znacząco przekroczą nawet ceny ze szczytu z 2008 roku, które wg Hamiltona mogły odegrać znaczącą rolę w wepchnięciu światowej gospodarki w głęboką recesję.

Ceny ropy

Prognoza cen ropy wg MFW w rzeczywistych dolarach 2011

MFW przewiduje, że możliwe będzie zwiększanie wydobycia o 0,9% rocznie (co w świetle gwałtownej motoryzacji Chin, Indii i innych krajów rozwijających się wygląda dość blado) lecz kosztem podwojenia cen ropy.

Unia Europejska już dziś w ciągu roku za import ropy wysyła na Bliski Wschód, do Rosji i innych importerów kwotę większą od długu publicznego Grecji (~500 mld dolarów). Polskę import ropy kosztuje rocznie 80 mld złotych. Finanse licznych krajów Europy już dziś balansują na krawędzi załamania – co będzie, kiedy ceny ropy w ciągu dekady podwoją się?

Komentarze

16.05.2012 22:04 kowal

jak śpiewał Kuba Sienkiewicz z Elektrycznych Gitar "to jest już koniec, i nie ma już nic..." to będzie gdy ceny ropy się podwoja a nawet jak chociaż trochę wzrosna.

17.05.2012 0:10 logic

Co bedzie ? nastąpi kryzys i ceny spadną potem jak gospodarka sie troche odbije to znowu ceny ropy wzrosną i tak w kułko z każdym rokiem coraz gorzej.

17.05.2012 0:31 gupol

co ciekawe ten sam raport, mimo wszystko, przewiduje że w ciągu najbliższej dekady średni globalny wzrost PKB będzie wynosił ok 4% rocznie........zdaje się że międzynarodowi bankierzy naprawde wierzą że światem rządzi goldman sachs wespół z jp morgan a nie prawa fizyki.

gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto