ArtykulyZmiany klimatu

Czy klimat ociepla się czy ochładza

David R. Easterling z NCAR (National Climatic Data Center) i Michael F. Wehner z Narodowego Laboratorium Lawrence’a w Berkeley przygotowali właśnie artykuł do publikacji w Geophysical Research Letters. Nosi on tytuł „Czy klimat ociepla się czy ochładza?”.

Naukowcy analizują w nim, jakie mogą być okresowe wahania temperatury średniej temperatury Ziemi, szczególnie spowodowane zmianami aktywności Słońca i prądów oceanicznych, które wpływają bardzo silnie na klimat, nawet w skali planety i w skali czasowej rzędu dekady.

Wahania temperatury

Rys. Symulacje zmian klimatu w scenariuszu „Robimy to co dotychczas – Business as usual”, pomimo stałego wzrostu koncentracji gazów cieplarnianych temperatury okresowo mogą maleć.
Źródło: American Geophysical Union

Naukowcy podkreślają konieczność zachowania umiaru przez aktywistów środowiskowych prowadzących kampanie walki ze zmianami klimatu. Prezentowane przez nich informacje o ekstremalnie gorących dniach, miesiącach czy latach powinny brać pod uwagę nie tylko naturalną zmienność pogody, ale też rozpatrywane długoterminowe wahania klimatu.

To samo dotyczy sceptyków/kontrarian/zaprzeczaczy/realistów (w zależności od tego, kto się wypowiada) zmian klimatu którzy z „globalnego ochłodzenia” po 1998 roku uczynili jeden ze swoich sztandarowych argumentów. Badacze zauważają, że wcześniej też można było wybrać takie okresy, np. w latach 1977-1985, 1981-1989 lub jeszcze innych. Jest absolutnie normalne, że występują takie czasowe ochłodzenia trwające nawet dekadę lub dłużej (trzeba tylko z premedytacją wybrać odpowiedni punkt początkowy wykresu).

Wahania temperatury

Rys. Zmiany średniej temperatury globalnej nie przebiegają jednorodnie.
Źródło: American Geophysical Union.

Morał? Jak stwierdzają autorzy „pokazujemy, że zmiany klimatu w XXI wieku mogą dawać nałożone na długoterminowy trend rosnący okresowe szczyty i dołki temperatury, w tym czasowe ochłodzenia trwające nawet około dekady. Zawsze było i będzie łatwo tendencyjnie wybrać okres wygodny dla wsparcia własnej teorii i pokazać nieświadomej publiczności wyrwany z kontekstu wykres kilku lat zmian temperatury”.

O wahaniach temperatury Ziemi i ich przyczynach piszemy więcej w naszej encyklopedii .

ang więcej w TheNewYorkTimes

Podobne wpisy

Więcej w Artykuly