ArtykulyPowiązania

Klimat zmienia granice w Europie – i na świecie

Granica pomiędzy Szwajcarią i Włochami musi być poprowadzona na nowo. Winny nie jest konflikt dyplomatyczny, a ocieplenie klimatu. Granica biegnie po lodowcach, a te znikają. Podobny problem jest na granicy włosko-francuskiej i włosko-austriackiej.

Włoska Partia Demokratyczna przygotowuje już nawet nową ustawę ustalającą przebieg granic. Popiera ją minister spraw zagranicznych Włoch Franco Frattini, a także strona szwajcarska.

Poprzednia umowa pomiędzy oboma krajami z 1941 roku mówi wyraźnie, że w przypadku topnienia lodowców, granice można wytyczyć na nowo. Ocieplanie klimatu sprawia, że właśnie zachodzi taka konieczność. Cofający się lodowiec odkrył skały i nowa granica ma mieć punkty odniesienia właśnie na skałach, a nie na lodzie.

Na spornych terenach, położonych powyżej 4000 metrów nad poziomem morza nikt nie mieszka, więc nie będzie problemu ze zmianą obywatelstwa.
„Uważam, że to doskonale, że oba kraje tak po prostu rozmawiają o przesuwaniu granic”, stwierdza Mark Zeitoun z Uniwersytetu Wschodniej Anglii, ekspert od międzynarodowego zarządzania zasobami i konfliktów. „W innych miejscach na świecie króluje znacznie bardziej nacjonalistyczne podejście”.

Jednym z takich punktów zapalnych przyszłych konfliktów jest granica pomiędzy Indiami i Pakistanem w Kaszmirze. W tym górzystym regionie od rozdziału tych krajów w 1947 roku toczyły się już zażarte walki.

Wielkie rzeki Pakistanu, z Indusem na czele, zaczynają swój bieg jako woda z topniejących lodowców po indyjskiej stronie granicy. Topnienie lodowców i ich cofanie się w wyniku zmian klimatu, grozi poważnymi powodziami i suszami, kiedy zabraknie zasilającej rzeki wody z lodowców.

W tym tygodniu Pakistan oskarżył Indie o zatrzymywanie wody z rzeki Chenab, mającej swoje źródła w Himalajach po indyjskiej stronie granicy.
Pakistański prezydent Asif Ali Zardari ostrzegł, że kryzys wodny w Pakistanie jest bezpośrednio powiązany ze stosunkami z Indiami. „Rozwiązanie kryzysu pozwoli zapobiec katastrofie środowiskowej w Południowej Azji, zaś porażka na tym polu doprowadzi do rozpalenia niezadowolenia i będzie skutkować ekstremizmem i terroryzmem”, ostrzegł.

James Lee z Uniwersytetu Amerykańskiego w Waszyngtonie, ekspert w zakresie powiązań klimatu, geografii i konfliktów, zgadza się z prezydentem Pakistanu. „Uważam, że z wysokim prawdopodobieństwem można założyć, że topnienie lodowców Kaszmiru stanie się częścią dysputy Indii i Pakistanu”.

Lee uważa, że pierwszym poważnym punktem zapalnym stanie się daleka północ. „Zanik pokrywy lodowej w Arktyce umożliwi żeglugę i wydobycie ropy, a okoliczne kraje, wliczając w to Stany Zjednoczone, Kanadę i Rosję stawiają swoje żądania terytorialne. Większość z zaangażowanych w dyskusję krajów należy do NATO, więc najprawdopodobniej uda im się porozumieć na drodze pokojowej. Jednak postawa Rosji jest tu wielką niewiadomą.”

ang więcej w NewScientist

Podobne wpisy

Więcej w Artykuly