ArtykulyZmiany klimatu

Topnienie Arktyki jest groźbą dla ludzkości

„Jestem wstrząśnięta, głęboko wstrząśnięta” – mówi Katey Walter, ekolog z Uniwersytetu w Fairbanks na Alasce. „Byłam na Syberii kilka tygodni temu, a ostatnio na badaniach terenowych na Alasce. Wieczna zmarzlina szybko roztapia się w całej Arktyce, wszędzie tworzą się jeziora, a z nich bąbluje metan”.

Jeszcze w 2006 roku, w opublikowanym w Nature artykule, Walter ostrzega, że w miarę topnienie wiecznej zmarzliny na Syberii, rosnące emisje metanu mogą przyspieszyć zmiany klimatu.Jednak nawet ona nie oczekiwała tak gwałtownego biegu wydarzeń. „Jeziora na Syberii są pięć razy większe, niż kiedy badałam je w 2006. To bez precedensu. To już ma skalę globalną, a zjawisko roztapiania się zmarzliny nabiera tempa”.

Niebezpieczeństwem jest to, że jeśli wyzwoli się zbyt wiele metanu, świat stanie się gorętszy, niezależnie od tego, jak my zredukujemy naszą emisję gazów cieplarnianych.

Ostatnie badania sugerują, że emisja z topniejącej zmarzliny może być znacznie większa, niż to wcześniej uważano. Chociaż wciąż jest jeszcze zbyt wcześnie, aby być tego 100-procentowo pewnym, niektórzy naukowcy podejrzewają, że ten scenariusz właśnie się rozkręca. Po stabilizacji w ostatniej dekadzie, poziom metanu w atmosferze znów zaczyna rosnąć, a źródłem tego gazu może być właśnie Arktyczna wieczna zmarzlina.

Co jest pewne, to fakt, że Arktyka ogrzewa się szybciej, niż jakiekolwiek inne miejsce na Ziemi. Podczas, gdy średnia temperatura Ziemi wzrosła w ciągu ostatnich trzech dziesięcioleci o niecały 1°C, to w większości Arktyki wzrost ten wyniósł około 3°C. Na niektórych obszarach, gdzie zanikł lód, temperatury podniosły się o 5°C.
Intensywne ogrzewanie nie ogranicza się jedynie do Oceanu Arktycznego, lecz rozszerza się na południe, głęboko na tereny mas lądowych Syberii, Alaski, Kanady, Grenlandii i Skandynawii oraz ich pól śnieżnych, lodowych i wiecznej zmarzliny.

W 2007 roku, północnoamerykańska Arktyka była o ponad 2°C cieplejsza od średniej z lat 1951 – 1980, a duże obszary Syberii ponad 3°C cieplejsze. W 2008 roku, większość Syberii była o 2°C cieplejsza od średniej.

ang więcej w NewScientist

Podobne wpisy

Więcej w Artykuly