ArtykulyRozwiązania technologiczne

Po 20 latach: Nowe życie Zimnej Fuzji Jądrowej?

Czy w społeczności naukowej ociepla się klimat dla zimnej fuzji? Minęło 20 lat, od kiedy Martin Fleischmann i Stanley Pons, elektrochemicy z Uniwersytetu Utah w Salt Lake City, ogłosili odkrycie czegoś, co uważali za „zimną fuzję” (określaną też mianem nisko-energetycznych reakcji jądrowych) - zachodzącą w temperaturach pokojowych reakcję jądrową, która wydawała się generować nieoczekiwane ilości ciepła.

Ogłoszenie wyników ich badań wywołało niebywałe podniecenie nowym, odnawialnym źródłem energii – jednak entuzjazm szybko zanikł, kiedy eksperymenty innych grup badawczych nie dawały podobnych wyników.

Dziś, na krajowym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego, naukowcy podsumowali ostatnie osiągnięcia w tym obszarze. Zaprezentowane zostały obrazy cząsteczek, które mogły być wytworzone w reakcjach zimnej fuzji, udokumentowane ciepło, hel, promieniowanie gamma i inne wytwory niskoenergetycznych reakcji jądrowych.

Zimna fuzja daje nadzieję na odtworzenie mechanizmów generowania energii zachodzących w gwiazdach, lecz w znacznie niższych temperaturach. Jeśli to się uda, mogłaby to być droga do praktycznie niewyczerpanego czystego źródła energii. Jednak wielu pozostaje sceptycznych, wliczając w to Departament Energetyki USA.

ang więcej w sciam

Podobne wpisy

Więcej w Artykuly