Artykuly

Światowe wydobycie ropy naftowej osiągnęło szczyt w roku 2008

Światowe wydobycie ropy naftowej osiągnęło szczyt w roku 2008 na poziomie 81.73 miliona baryłek/dzień (mbd).

Światowy szczyt wydobycia ropy

Przez „ropę” rozumiane są tutaj, oprócz lekkiej ropy, także kondensat, piaski roponośne i gaz płynny NGL. Bez uwzględnienia NGL i piasków roponośnych, szczyt wydobycia miał miejsce w roku 2005 na poziomie 72.75 mbd.
Zarówno ilość NGL, jak i produkcja ropy z kanadyjskich piasków roponośnych najprawdopodobniej w najbliższych latach będą rosnąć.

Szczyt wydobycia ropy w krajach nie należących do OPEC miał miejsce 5 lat temu, w roku 2004, a obecnie tempo spadku wydobycia jest coraz większe, głównie w związku ze znacznym spadkiem wydobycia w Rosji, Norwegii, Wielkiej Brytanii i Meksyku.
Kraje OPEC dysponują możliwościami zwiększania wydobycia do roku 2010. Chociaż Arabia Saudyjska, kluczowy kraj OPEC, osiągnęła swój Oil Peak w 2005 roku, prawdopodobnie wciąż dysponuje długoterminowymi rezerwami wydobywczymi na poziomie 1 mbd.

Irak i prawdopodobnie Nigeria również mają potencjał do zwiększenia wydobycia, jednak ograniczają go poważne konflikty wewnętrzne. Prawdopodobnie już w roku 2011, kraje OPEC nie będą w stanie zwiększać wydobycia w tempie wystarczającym do skompensowania spadku wydobycia w pozostałych krajach, w związku z czym światowe wydobycie ropy pozostanie już poniżej rekordowego poziomu osiągniętego w zeszłym roku.
Oil Peak jest często osiągany, kiedy wydobyta zostaje połowa dostępnych zasobów. W USA (bez Alaski), wydobycie osiągnęło szczyt w roku 1970, kiedy wykorzystane zostało 52% zasobów ropy.
Wg danych tego raportu, światowe wydobycie lekkiej ropy i kondensatu, którego szczyt przypadł na rok 2005, również nastąpiło po wydobyciu 52% zasobów. Jeśli użyć oszacowania rezerw Campbella, to do roku 2005 zużyliśmy 49% zasobów ropy.

W miarę, jak wydobycie ropy będzie spadać, kraje takie, jak Indie i Chiny, prawdopodobnie skoncentrują się na zapewnianiu sobie dostępu do dostaw ropy.
Indie posiadają dziś największy światowy kompleks rafineryjny, który może przetwarzać ciężką, kwaśną (zasiarczoną) ropę. Chiny wykorzystują obecne niskie ceny ropy i kryzys kredytowy do przejmowania udziałów w złożach i firmach naftowych w celu zapewnienia sobie dostaw z Rosji, Wenezueli i Iranu.

Kiedy światowa gospodarka wyjdzie z recesji, powodując wzrost popytu na ropę, pojawi się ryzyko, że kraje uzależnione od importu ropy naftowej zaczną agresywnie działać w celu zapewnienia swoich interesów, zamiast współpracować przy zarządzaniu zużyciem coraz trudniej dostępnej ropy.

ang więcej w Theoildrum

Podobne wpisy

Więcej w Artykuly